Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 342

Choć zgodnie z zapowiedziami projektu czytając literaturę rosyjską powinien trzymać się spokojniejszych tematów, Miedwiediew skorzystał z okazji, by zaatakować Zachód, przytaczając fragmenty, w których Tiutczew mówi o relacjach z państwami zachodnimi, a zwłaszcza z Polską.

Zacytował on fragmenty twórczości XIX-wiecznego rosyjskiego poety i dyplomaty, Fiodora Tiutczewa.

"Przez wieki europejski Zachód całkiem niewinnie wierzył, że nie może istnieć inna Europa niż jego własna. Staje się jasne prawdziwe podłoże szybkich sukcesów, które oszołomiły świat, i niezwykłej ekspansji Rosji. Zaczynasz zdawać sobie sprawę, że podbój i przemoc były najbardziej naturalną i uzasadnioną rzeczą, jaką kiedykolwiek zrobiono w historii. To było po prostu jedno wielkie zjednoczenie - cytuje Miedwiediew rosyjskiego poetę, który opublikował tekst pod tytułem "Rosja i Niemcy".

Następnie Miedwiediew zacytował fragment tekstu, który dotyczy stosunków z Polską.

"Staje się jasne, dlaczego, jedno po drugim, wszystkie nienaturalne dążenia, siły i instytucje zostały zniszczone. Staje się jasne, dlaczego Polska musiała upaść. Tu oczywiście nie mówimy o pierwotnym narodzie polskim. Boże broń, ale o narzuconej mu fałszywej cywilizacji i fałszywej narodowości" - cytował Miedwiediew.