1 grudnia w trakcie obrad Sejmu Macierewicz zgłosił do uzgodnionej już wcześniej treści uchwały poprawkę dodającą kwestię zestrzelenia malezyjskiego samolotu i katastrofy smoleńskiej. Treść poprawki brzmiała: „Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu”.

Oburzona opozycja domagała się odroczenia obrad, ale wniosek w tej sprawie przepadł. Dlatego jej przedstawiciele zerwali kworum w głosowaniu nad treścią poprawki.

Uchwała ponownie trafiła pod obrady Sejmu w środę. Najpierw przyjęto poprawkę Macierewicza (230 głosów za, 213 przeciw), a później głosowano nad całością projektu. W głosowaniu tym udziału nie wzięli parlamentarzyści opozycji, protestując przeciwko poprawce.

Czytaj więcej

PiS przepchnął w Sejmie uchwałę ws. uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm z poprawką Macierewicza

Były szef MON niedługo po głosowaniu skomentował je na Twitterze. „To wielka decyzja, która przełamuje dotychczasowe kłamstwa smoleńskie, które wspierała PO” - napisał. „Dziękujemy wszystkim, posłom za tą decyzję i odwagę” - dodał Macierewicz.

Innego zdania są komentujący głosowanie przedstawiciele opozycji. „Tawariszcz pałkownik Macierewicz mocno podąża drogą smoleńskiego kłamstwa. Uchwała ws. Rosji z jego szalonymi poprawkami przyjęta głosami PiS. Ta partia to sekta” - ocenił na Twitterze Marcin Kierwiński, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej. „PiS i Konfederacja wspólnie jątrzą i sprzyjają w ten sposób Rosji” - napisała z kolei Anita Sowińska, posłanka Nowej Lewicy.

Wiceprezes PiS między jednym a drugim głosowaniem przekonywał, że „Zbrodnia smoleńska była pierwszym atakiem terrorystycznym na państwo Unii Europejskiej i państwo NATO”. - Jest to także oczywiste, dlatego że Sąd Okręgowy Rzeczpospolitej ocenił, iż właśnie trzej funkcjonariusze rosyjscy doprowadzili do tego świadomie i umyślnie, iż doszło do tej katastrofy - mówił w zeszłym tygodniu w TV Trwam. Manipulacje Macierewicza w tej sprawie obszernie wyjaśniał portal Konkret24, zwracając uwagę, że postanowienie warszawskiego sądu (które nie zostało upublicznione) nie mogło przesądzać o winie kontrolerów lotu, ponieważ dotyczyło tylko tymczasowego aresztowania. „Winę kontrolerów sąd będzie rozstrzygać dopiero po skierowaniu przez prokuraturę aktu oskarżenia – a to jeszcze nie nastąpiło” - tłumaczył portal.

Czytaj więcej

Macierewicz: Zamordowanie Lecha Kaczyńskiego rozpoczęło tę straszliwą wojnę, która dzisiaj trwa

Według byłego ministra „nawet Parlament Europejski, gdy przyjmował uchwałę na temat wsparcia terroryzmu przez Federację Rosyjską, przywołał właśnie sprawy związane z tragedią smoleńską, sprawy związane z terroryzmem smoleńskim”. Jak tłumaczył Konkret24, wiceprezesowi PiS najprawdopodobniej chodziło o przyjętą 23 listopada tego roku rezolucję Parlamentu Europejskiego uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm i wyrażającą poparcie dla niepodległości Ukrainy. Jednak w dokumencie PE „przywołanie sprawy związanej z terroryzmem smoleńskim” to w rzeczywistości tylko podkreślenie, że Rosja odmawia zwrotu wraku i czarnych skrzynek polskiego tupolewa. W rezolucji PE nie ma wskazania odpowiedzialności Rosji za katastrofę.