Lewica złoży ponownie projekt uchwały ws. uznania Rosji za państwo terrorystyczne

Lewica jeszcze dzisiaj złoży projekt wspólnie uzgodnionej przez wszystkie kluby parlamentarne uchwały o uznaniu Rosji za państwo wspierające terroryzm, bez poprawki PiS o Malezji i Smoleńsku - dowiaduje się "Rzeczpospolita".

Publikacja: 02.12.2022 13:36

PiS zgłosił poprawki do uchwały ws. Rosji, których nie uzgodnił z opozycją

PiS zgłosił poprawki do uchwały ws. Rosji, których nie uzgodnił z opozycją

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Lewica liczy, że uchwała, która przez aklamację przeszła przez sejmową Komisję Spraw Zagranicznych, zostanie również przegłosowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

1 grudnia późnym popołudniem do treści uchwały dotyczącej uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm, PiS w ostatniej chwili wniosło poprawkę, która dotyczyła katastrofy smoleńskiej. W odpowiedzi na to opozycja zerwała kworum, co uniemożliwiło przegłosowanie uchwały.

Według opozycji wprowadzona do uchwały poprawka "burzy wypracowany kompromis".

PiS, po uzgodnieniu treści uchwały dotyczącej uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm, dopisało do niej fragmenty dotyczące odpowiedzialności Rosji za zestrzelenie samolotu MH17 oraz katastrofę prezydenckiego Tupolewa pod Smoleńskiem.

"Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu" - brzmiał dopisany fragment.

Czytaj więcej

PiS zmienia treść uchwały o rosyjskim terroryzmie. Awantura w Sejmie

Opozycja złożyła wniosek o odroczenie obrad w związku ze zmianą treści uchwały, bo wprowadzona do niej poprawka "burzy wypracowany kompromis".

Wniosek został odrzucony, ale opozycja nie wzięła udziału w głosowaniu powodując, że nie było kworum.

Polityka
Wizyta Dudy w USA. Czy prezydent spotka się ze "swoim przyjacielem" Donaldem Trumpem?
Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.