Premier Finlandii: Europa jest zbyt zależna od Chin w zakresie technologii

Europa jest obecnie zbyt zależna od Chin w zakresie technologii i powinna być ostrożna w zakresie tej zależności - powiedziała premier Finlandii Sanna Marin.

Publikacja: 17.11.2022 12:55

Sanna Marin

Sanna Marin

Foto: AFP

- Bądźmy szczerzy, mamy słabe punkty. Widzimy to, gdy patrzymy na chipy lub półprzewodniki, jesteśmy zbyt zależni - powiedziała Marin, przemawiając na Slush, corocznym wydarzeniu dla startupów w Helsinkach.

Marin powiedziała, że Europa ma lekcje do odrobienia z uzależnienia od rosyjskiej energii, która doprowadziła do trwającego kryzysu energetycznego w Europie, a także z braku środków medycznych widocznych podczas pandemii COVID.

- Musimy upewnić się, że mamy możliwości i wiedzę, aby zbudować te technologie i nie być zależnym od Chin i innych krajów autorytarnych, które mają inną logikę niż kraje demokratyczne - powiedział Marin.

Czytaj więcej

Impreza Sanny Marin. Premier Finlandii nie złamała prawa

Szefowa rządu Finlandii wezwała Europę do większych inwestycji we własny rozwój nowych dziedzin technologii, takich jak sztuczna inteligencja i obliczenia kwantowe.

- Naprawdę martwię się o tę część technologiczną, ponieważ obawiam się, że popełniamy te same błędy z technologią i rozwiązaniami cyfrowymi, a także surowcami, których potrzebujemy do budowy tych technologii - powiedziała.

Polityka
Koniec epoki w brytyjskiej polityce. Boris Johnson odchodzi
USA
Donald Trump usłyszał 37 zarzutów. Tajne dokumenty trzymał w sypialni i pod prysznicem
Polityka
Kiedy na Białoruś trafi broń jądrowa? Putin podał termin
Polityka
Ambasador Brzeziński: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest „strategiczną porażką”
Polityka
Hiszpania: Polityk nazwała rywala "żydowskim nazistą". "Nie ma nic do Żydów"