Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 177

Jak twierdzą osoby zaznajomione z planami prezydenta Chin, dodanie do harmonogramu podróży Xi Jinpinga było spowodowane wizytą spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie, która była postrzegana w Pekinie jako eskalacja zachodniej presji na Chiny.

Osoby zaangażowane w przygotowania do dorocznego szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy, który w tym roku ma się odbyć w uzbeckim mieście Samarkanda 15 i 16 września, powiedziały, że biuro Xi zasygnalizowało w tym tygodniu, że może on uczestniczyć w nim osobiście, choć zastrzegły, że jego plany mogą ulec zmianie. Biuro zaczęło również przygotowywać dwustronne spotkania na marginesie szczytu z przywódcami Pakistanu, Indii i Turcji, którzy również planują wziąć w nim udział.

Czytaj więcej

Macron wrócił do rozmów z Putinem. Zaplanowano kolejną

Planowanie obecności pana Xi rozpoczęło się dopiero po tym, jak gniewne ostrzeżenia i groźby odwetu nie zdołały odwieść pani Pelosi od wizyty na Tajwanie, demokratycznie rządzonej wyspie, którą Pekin uważa za część Chin. Pekin jest zaniepokojony, że nasilone napięcia z Waszyngtonem w sprawie Tajwanu mogą doprowadzić do przypadkowego starcia militarnego.

Rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS podała w czerwcu, że Putin planuje wziąć udział w szczycie, ale nie wspomniała o spotkaniu z Xi.

Podróż do Samarkandy podkreśliłaby cel Xi, jakim jest rozwijanie ściślejszych relacji bezpieczeństwa z krajami, które nie są sojusznikami USA, jako zabezpieczenie przed zachodnimi wysiłkami zmierzającymi do powstrzymania Chin.

Czytaj więcej

Erdogan rozmawiał z Zełenskim. Zboże, atom i wojna

Szanghajska Organizacja Współpracy jest regionalnym blokiem bezpieczeństwa założonym przez Chiny, Rosję i państwa Azji Środkowej w 2001 roku, i została opisana przez niektórych obserwatorów jako "NATO Wschodu". Grupa rozszerzyła się w 2017 roku, dodając Indie i Pakistan. Do państw obserwatorów należą Iran i Afganistan, a Turcja jest wymieniona jako partner do dialogu.