Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 166

Prezydent Rosji Władimir Putin wręczył ambasadorowi Rosji w Polsce Siergiejowi Andrejewowi Order Aleksandra Newskiego. Odpowiedni dekret został opublikowany na oficjalnym internetowym portalu informacji prawnych.

"Za wielki wkład w realizację polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej i wieloletnią sumienną służbę dyplomatyczną odznaczam Orderem Aleksandra Newskiego Siergieja Wadimowicza Andriejewa, Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Federacji Rosyjskiej w RP” - dowiadujemy się z dokumentu.

Od 1995 do 1999 Siergiejew był radcą ambasady Federacji Rosyjskiej w Portugalii. W latach 1999–2002 był ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Angoli (akredytowanym również w Demokratycznej Republice Wysp Św. Tomasza i Książęcej). W latach 2006–2010 był ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Norwegii.

Od sierpnia 2014 sprawuje urząd ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce.

Portal Wiedomosti.ru, który jako pierwszy podał informację o odznaczeniu ambasadora, przypomina, że 9 maja Andrejew wraz z rosyjską delegacją przybył na cmentarz wojskowy w Warszawie, gdzie pochowani są żołnierze radzieccy. Tam on i przedstawiciele delegacji spotkali się z grupą osób z flagami ukraińskimi i polskimi, które oblały ambasadora Rosji czerwonym płynem i nie pozwoliły im złożyć kwiatów pod pomnikiem. Dyplomata został zmuszony do opuszczenia cmentarza.

Czytaj więcej

Ambasador Rosji w Polsce: Rosyjsko-polskie relacje osiągnęły historyczny dołek