Nehammer został w poniedziałek pierwszym przywódcą Unii Europejskiej, który spotkał się z Putinem od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę. W wywiadzie dla programu NBC "Meet the Press"  Nehammer powiedział, że rozmowa z Putinem nie była "przyjacielska", ale "szczera i twarda".

- Myślę, że on jest teraz w swojej własnej logice wojennej. Uważa, że wojna jest konieczna dla gwarancji bezpieczeństwa dla Federacji Rosyjskiej. Nie ufa społeczności międzynarodowej. Obwinia Ukraińców o ludobójstwo w regionie Donbasu - powiedział.

Czytaj więcej

Pieskow: Rosja wytrzyma konfrontację z Zachodem

Na pytanie prowadzącego, czy Putin uważa, że wygrywa wojnę, Nehammer powiedział, że sądzi, iż "wierzy, że wygrywa wojnę".

Kanclerz powiedział na początku tego tygodnia, że "nie był szczególnie optymistyczny po rozmowach z Putinem".

- Dałem jasno do zrozumienia Putinowi, że jego postawa, jego pogląd nie jest podzielany przez nikogo - powiedział Nehammer podczas briefingu prasowego w Moskwie. - On postrzega to jako rodzaj samoobrony. On nazywa to specjalną operacją wojskową. Ja nazywam to wojną - mówił.

Siły rosyjskie wycofały się z okolic Kijowa na początku kwietnia po tym, jak nie udało im się zdobyć stolicy Ukrainy, a w tym tygodniu otrzymały kolejny cios po tym, jak okręt wojenny Moskwa został trafiony ukraińską rakietą i zatopiony.

Wojska rosyjskie przegrupowują się przed spodziewaną nową ofensywą we wschodnim Donbasie.