Krzysztof Szczerski został odwołany w związku z objęciem funkcji ambasadora, stałego przedstawiciela RP przy ONZ.

Były Szef Biura Polityki Międzynarodowej został we wtorek odznaczony przez prezydenta Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności państwowej i publicznej oraz osiągnięcia w pracy naukowej".

- Przyszedł tutaj ze swoimi koncepcjami wcześniej przemyślanymi, przygotowanymi, które rozpatrywaliśmy, które wspólnie staraliśmy się wprowadzać w życie, które elastycznie dopasowywaliśmy też do tego jaka jest rozgrywająca się sytuacja międzynarodowa. Uczynił w tym zakresie bardzo, bardzo wiele - mówił prezydent.

- Dziękuję bardzo panie ministrze, bo może pan śmiało podpisać się jako współautor pod każdym sukcesem międzynarodowym, który przez te sześć lat, tutaj w kancelarii prezydenta nastąpił. A było ich bardzo wiele. Nie wspomnę już o takich drobnych rzeczach jak ruch bezwizowy dla Polaków do Stanów Zjednoczonych, bo mówiliśmy, że w sensie politycznym to kwestia naprawdę mało istotna, ale w sensie społecznym, bardzo - dodał.

Jakub Kumoch jest orientalistą i politologiem, ekspertem od stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej. Od 2015 r. zasiada w Sekcji Spraw Zagranicznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Jest absolwentem Instytutu Stosunków Międzynarodowych oraz Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, w 2015 r. uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. 

Bogna Janke ukończyła studia magisterskie na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Jest absolwentką studiów doktoranckich na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1998 r. pracowała jako dziennikarka i reporterka, m.in. w Polskiej Agencji Prasowej i TVN24. Jako przedsiębiorca wydawała własne media – lokalny tygodnik „Gazeta Południa” ukazujący się na terenie powiatu piaseczyńskiego, a od 2006 do 2021 r. ogólnopolski portal blogowy SALON24.