Premier złożył dyspozycję sprzedaży swoich akcji - ustaliła „Rzeczpospolita” w Ministerstwie Rozwoju. To efekt kontrowersji jakie od kilku dni wywołuje sprawa posiadanych przez niego 13 711 akcji BZ WBK, w którym Morawiecki przez lata pracował. Premierowi zarzuca się, że posiadając akcje i nadzorując sektor bankowy znajduje się w konflikcie interesów. Decyzja o ich sprzedaży kończy te spekulacje.

Stanowisko Partii Razem:

Po desygnowaniu Morawieckiego na szefa rządu powróciła sprawa dotycząca jego majątku, a dokładnie 13 711 akcji BZ WBK oraz praw do 3857 kolejnych akcji tego banku. W ostatnim oświadczeniu majątkowym (na koniec 2016 r.) podał, że akcje które posiada są warte ok. 4,3 mln zł brutto (obecnie są dużo droższe i Morawiecki może zarobić na nich ok. 5 mln zł). Otrzymał za nie sporą dywidendę - ok. 144.300 zł netto (rok wcześniej dywidenda za tą samą sumę akcji to ok. 31 tys. zł netto).

Premier zaznaczył, że kwota ta zostanie w całości przekazana na cele społeczne. - W najbliższym czasie premier ujawni listę instytucji charytatywnych, którym przekazał darowiznę lub środki pieniężne - zapewnia nas Stanisław Krakowski z departamentu komunikacji Ministerstwa Rozwoju.

Poprzednicy - Mateusz Szczurek (minister finansów) czy Stanisław Kluza (szef Komisji Nadzoru Finansowego) - pozbywali się akcji banków.

- Prawo tego nie wymaga, jednak zasady transparentnego działania już tak - podkreśla Janusz Cichoń, były wiceminister finansów rządu PO-PSL, dziś poseł Platformy.