Bodnar wypowiedział się na temat wydarzeń politycznych w 2017 roku. Stwierdził, że kwestia przejęcia politycznej kontroli nad KRS i ograniczenie niezależności Sądu Najwyższego są bezprecedensowymi wydarzeniami. - Można by je określić mianem swoistego domykania systemu, podporządkowaniem różnych niezależnych organów władzy, centralnemu ośrodkowi politycznemu – powiedział.

Rzecznik Praw Obywatelskich powiedział również, że najważniejszym wydarzeniem w 2018 roku będą wybory samorządowe. Stwierdził, że będą krokiem przed wyborami parlamentarnymi. - Moje największe zastrzeżenie dotyczy kwestii, kim będą komisarze wyborczy, oraz że zrezygnowaliśmy z tego, że są to osoby jednak niezależne, w postaci sędziów. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało w praktyce – powiedział.

Bodnar dodał, że ciekawi go jak się będą miały sprawy związane z sądownictwem w Polsce. - To będzie okres wielkiej próby dla sędziów, bo mogą zdarzyć się sytuacje, że trudne sprawy trafią w ich ręce, czy w wyniku losowania, czy przydzielenia spraw. Powstaje pytanie w jaki sposób będą się zachowywali? Czy będą działali na podstawie, i w odwołaniu się do konstytucji oraz ustaw, czy też zacznie pojawiać się w tyle głowy takie myślenie, czy dane rozstrzygnięcie nie spowoduje negatywnych konsekwencji – zastanawiał się.

Pytany przez prowadzącego Michała Kolankę o najbliższe plany działania RPO, odpowiedział że dalej będzie jeździł po Polsce, w styczniu do Skarżyska-Kamiennej, Starachowic, Tarnobrzegu, Kielc, a później do miejscowości między Lublinem a Białymstokiem. Dodał, że przygotowuje się do obchodów stulecia niepodległości. - Chcę zorganizować dużą konferencję w kontekście przyznania praw wyborczych kobietom, to będzie w listopadzie. Natomiast są też takie tematy, które mnie bardzo interesują, i które zawsze wymagają wielkiego zaangażowania RPO. Na przykład ochrona zdrowia psychicznego, temat bezdomności i praw osób z niepełnosprawnością – powiedział Adam Bodnar.