Węgry: Fidesz Orbana przed zjednoczoną opozycją w sondażu

Z sondażu przeprowadzonego przez think tank Instytut IDEA, opublikowanego w czwartek wynika, że Fidesz Viktora Orbana ma 2 punkty procentowe przewagi nad listą węgierskiej opozycji.

Publikacja: 20.01.2022 14:42

Viktor Orban

Viktor Orban

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Wybory parlamentarne na Węgrzech odbędą się 3 kwietnia. Po raz pierwszy od 2010 roku, gdy do władzy doszedł Fidesz Orbana, przeciwko partii rządzącej wystartuje lista zjednoczonej opozycji, na której znajdą się zarówno socjaldemokraci, jak i politycy Jobbiku, dawnej skrajnej prawicy i sojuszników Orbana, którzy obecnie definiują się jako centroprawica.

Z najnowszego sondażu wynika, że 37 proc. respondentów zamierza oddać głos na listę opozycji, skupiającej polityków sześciu opozycyjnych ugrupowań.

Fidesz Viktora Orbana może liczyć na 39 proc. głosów.

Czytaj więcej

Orban chce spotkać się z Putinem, by rozmawiać o rozbudowie elektrowni atomowej

W porównaniu do poprzedniego badania Instytutu IDEA Fidesz zyskał jeden punkt procentowy poparcia, a opozycja jeden punkt procentowy poparcia straciła.

Omawiając wyniki sondażu Instytut IDEA zwraca uwagę, że potwierdza on utrzymujący się trend zwyżkowy dla partii rządzącej. "Partia rządząca zyskała poparcie we wszystkich grupach wyborców" - czytamy w omówieniu badania.

39 proc.

Na tyle głosów może liczyć Fidesz Orbana w najnowszym sondażu wyborczym

Kandydatem opozycji na premiera jest konserwatywny polityk Peter Marki-Zay, burmistrz Hodmezovasarhely, miasta na południu Węgier.

W sondażu uwzględniono też dwie partie, które startują poza blokiem opozycji - Partia Psa o Dwóch Ogonach (partia satyryczna) i skrajnie prawicowa partia Nasza Ojczyzna - uzyskały po 3 proc. głosów, co oznacza, że nie przekroczyłyby progu wyborczego wynoszącego 5 proc.

Polityka
Ambasador Brzeziński: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest „strategiczną porażką”
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Rosyjska Duma uchwali zakaz zmiany płci? "Unikanie mobilizacji"
Polityka
Le Pen: Ukraina należy do sfery wpływów Rosji
Polityka
Blinken: Rosja mówiła o drugiej armii świata. Teraz to druga armia na Ukrainie
Polityka
Nawalny poprosił służbę więzienną o kangura. Wniosków było więcej
Polityka
Orban wzywa Ukraińców do rozmów z Rosją. Kijów odpowiada premierowi Węgier