"Te fikcyjne osoby zamieszczały krytykujące Polskę treści w języku angielskim, polskim i kurdyjskim, w tym zdjęcia i filmy o polskich strażnikach granicznych rzekomo naruszających prawa migrantów" - informuje Meta.

Aby uwiarygodnić założone konta, agenci używali twarzy wygenerowanych przez sztuczną inteligencję, dzięki technologii deepfake.

W sumie na Facebooku i Instagramie wykryto 45 takich kont. Dodatkowo na Facebooku działało pięć grup powiązanych z białoruskim KGB. 

Czytaj więcej

Łukaszenko: Mamy już rosyjski system rakietowy S-400

Znaleziono również osobną grupę, która pochodziła z Polski i zawierała fałszywe osoby udające migrantów z Bliskiego Wschodu, próbując odwieść ludzi od wjazdu do Unii Europejskiej.

"Te fałszywe osoby twierdziły, że dzielą się własnymi negatywnymi doświadczeniami związanymi z próbą przedostania się z Białorusi do Polski i pisały o trudnym życiu migrantów w Europie. Zamieszczali posty o surowej polityce antyimigranckiej i antyimigranckiej działalności neonazistowskiej w Polsce" - poinformowano.

Meta nie informuje, kto konkretnie odpowiadał za publikację materiałów. Przekazano jedynie, że założono w tym celu 31 kont na Facebooku i cztery na Instagramie.