Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej w Berlinie z premierem Mateuszem Morawieckim, ustępująca kanclerz powiedziała, że Unia Europejska musi być zjednoczona w kwestii "uzbrojenia" Białorusi w migrantów przeciwko Polsce i rozmieszczenia przez Rosję wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą.

- Jakakolwiek dalsza agresja przeciwko suwerenności Ukrainy będzie miała wysoką cenę - powiedziała Merkel, dodając, że załagodzenie sytuacji powinno być zawsze preferowanym rozwiązaniem.

Morawiecki: Bronimy Niemiec przed falą uchodźców

Relacje polsko-niemieckie są fundamentalne dla spójności UE i dla jakości odpowiedzi na te kryzysy, które mają miejsce - i na obrzeżach UE i wokół Ukrainy, Mołdawii - mówił premier Morawiecki, po spotkaniu z kanclerz Merkel.

- Na polsko-białoruskiej granicy bronimy zewnętrznej granicy UE, bronimy w związku z tym Niemiec przed wielką falą uchodźców. Aleksander Łukaszenko testował polską granicę. Intencja była jasna - zdestabilizować UE przez granicę białorusko-polską. My zatrzymaliśmy tę falę imigrantów - mówił szef rządu.

Czytaj więcej

Morawiecki: Bronimy Niemiec przed falą uchodźców. Hannibal ante portas