W czerwcu ujawniono, że hakerzy mieli mieć dostęp do prywatnej skrzynki szefa KPRM. Michał Dworczyk nigdy nie potwierdził autentyczności publikowanych w internecie maili.

W piątek do sieci trafiła notatka służbowa, która miała zostać przygotowana przez dyrektor generalną KPRM Magdalenę Tarczewską-Szymańską. Notatka ma dotyczyć dostępności oraz awarii samolotów do przewozów najważniejszych osób w państwie.

Jak wynika z treści dokumentu, powodem przygotowania notatki miały być "powtarzające się przypadku braku dostępności oraz awaryjności statków powietrznych do przewozu najważniejszych osób w państwie, w tym Prezesa Rady Ministrów".

Czytaj więcej

Białoruskie służby stoją za kampanią „Ghostwriter”?

W dokumencie stworzonym w grudniu 2019 roku wymieniono prawdopodobne przyczyny sytuacji. Wśród nich były: ograniczona liczba personelu, usterki wojskowych samolotów oraz dodatkowe loty, o których nie wiedzą urzędnicy w KRPM. 

Wymieniono również usterki w samolotach PLL LOT i ograniczoną liczbę załóg w PLL LOT.

Zwrócono również uwagę na krótko i długookresowe zagrożenia wynikające z tego stanu. Wśród nich brak dostępności samolotów do przewozów VIP-ów.

Zarekomendowano przeprowadzenie kontroli w PLL LOT i 1. Bazie Lotnictwa Transportowego. Zasugerowano również zwiększenie etatów w bazie.