Na pytanie czy jego nominacja jest ciosem dla premiera Mateusza Morawieckiego i jednocześnie umocnieniem środowiska Beaty Szydło, Kowalczyk odparł, że on "tutaj pracuje dla Polski, oczywiście w ramach PiS, czy premierem jest Beata Szydło, czy Mateusz Morawiecki". 

- W ramach bliskiego sojuszu i z Beatą Szydło, i z Mateuszem Morawieckim. Każdy premier jest dla mnie równie ważny - podkreślił nowy minister rolnictwa. - Jesteśmy przyjaciółmi, w fazie zawodowej, politycznej, nie prywatnie - dodał dopytywany czy Szydło jest jego przyjaciółką.

Każdy premier jest dla mnie równie ważny

Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa

A czy Szydło byłaby dobrą kandydatką na prezydenta? - Myślę, że niezłą. Po pierwsze kobieta, chyba jeszcze nie mieliśmy kandydatki z szansami na zwycięstwo - odpowiedział Kowalczyk. - To byłoby ciekawe rozwiązanie. Na pewno bym ją wspierał, zresztą ja będę wspierał każdego kandydata, którego wyasygnuje PiS - zapewnił.

Czytaj więcej

Grzegorz Puda
Czy pozycja premiera słabnie? Minister: Absurd. Puda pozostał w rządzie

Kowalczyk był też pytany o jego pracę w nowym resorcie. - Może być lepiej zawsze - stwierdził pytany o to, dlaczego konieczna była zmiana w resorcie rolnictwa i wymiana ministra Grzegorza Pudy. - Myślę, że relacje z rolnikami trzeba mocno poprawić - dodał na pytanie jakie błędy popełnił minister Puda.

- Spotkam się z liderem AGROUnii Michałem Kołodziejczakiem, bo z wszystkimi trzeba rozmawiać. Pan Kołodziejczak ma wiele dobrych pomysłów, myślę tylko, że sposób ich wdrożenia to jest coś, o czym można porozmawiać - zapowiedział Kowalczyk.