Ustawa o granicach lądowych nie zmieni sposobu, w jaki traktuje się bezpieczeństwo granic, ale odzwierciedla rosnącą wiarę Chin w ich zdolność do zarządzania granicami.

Chiny uważnie obserwują sąsiedni Afganistan, gdzie w sierpniu do władzy powrócili talibowie, aby uchronić się przed ewentualnym napływem uchodźców lub islamskich ekstremistów, którzy mogliby połączyć się z muzułmańskimi Ujgurami w Sinciangu.

W rejonie Himalajów chińscy żołnierze od kwietnia 2020 r. są w konflikcie z wojskami indyjskimi.

Czytaj więcej

Joseph Wu
Chiny ostrzegają Czechy i Słowację. Chodzi o Tajwan

Chiny dołożyły również starań, aby utrzymać koronawirusa poza swoimi granicami, po tym jak nielegalne przekroczenie granicy z Mjanmy i Wietnamu przyczyniło się w tym roku do gwałtownego wzrostu liczby przypadków w południowych prowincjach.

To pierwszy raz, gdy Chińska Republika Ludowa, założona 72 lata temu, ma specjalne prawo określające, jak rządzi i strzeże swojej 22 000 km granicy lądowej dzielonej z 14 krajami, w tym byłym supermocarstwem Rosją i Koreą Północną.

Kraj będzie "podejmował skuteczne środki, aby zdecydowanie chronić suwerenność terytorialną i bezpieczeństwo granic lądowych" - mówi ustawa.

Chińskie wojsko i żandarmeria wojskowa - Armia Ludowo-Wyzwoleńcza i Ludowe Siły Policyjne - są odpowiedzialne za strzeżenie granicy przed "inwazją, wtargnięciem, infiltracją i prowokacją".

Prawo przewiduje, że Chiny mogą zamknąć swoją granicę, jeśli wojna lub inny konflikt zbrojny w pobliżu zagraża bezpieczeństwu.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ