Kilka lat po wejściu do polityki premier Mateusz Morawiecki zdołał zbudować własne środowisko i grupę ludzi, która dla niego pracuje w spółkach skarbu państwa. Większość to osoby, które nie są szerzej znane opinii publicznej. 

Po przejęciu władzy przez PiS jedynym prezesem spółki skarbu państwa, który nie stracił stanowiska, był prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, wieloletni przyjaciel Morawieckiego, w przeszłości zaangażowany w stworzoną przez Kornela Morawieckiego "Solidarność Walczącą". Jagiełło pozostał na stanowisku do maja 2021 roku.

Radio ZET ujawniło niedawno listę współpracowników premiera zasiadających w radach nadzorczych i zarządach państwowych spółek. Ma ona liczyć 170 nazwisk z kilkunastu spółek, m.in. Grupa Azoty, Lotos Paliwa, PZU, Giełda Papierów Wartościowych i PKN Orlen.

Czytaj więcej

Posel PiS Marek Suski
Lista ludzi Morawieckiego w spółkach. Suski: Pewne nazwiska znam. To fachowcy

Gdy Morawieckiego został szefem rządu, do spółek skarbu państwa dołączyła również grupa jego byłych współpracowników z BZ WBK. 

Wiele osób z rad nadzorczych hojnie wsparło premiera w jego kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Armen Artwich z zarządu PKN Orlen przekazał 56 tys. złotych, wiceprezes PKN Orlen Patrycja Klarecka 40 tys. złotych.

Wymieniony wcześniej Zbigniew Jagiełło wspomógł Morawieckiego kwotą 50 tys. złotych, a darowizna Tomasza Filla z Polskiego Funduszu Rozwoju wyniosła 36 tys. zł. 30 tys. przekazała rodzina Górnickich: Agata z rady nadzorczej PZU i Paweł, wiceprezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Czytaj więcej

Ile rezygnacji po uchwale PiS ws. nepotyzmu? Sasin: Niemożliwe do ustalenia

Na kampanię pieniądze przekazali także m.in. Brygida Ślabska z Banku Gospodarstwa Krajowego, Michał Witkowski z PFR, Mikołaj Różecki z ARP, Szymon Kowalczyk z grupy Tauron i Rafał Milczarski z PLL LOT. Na liście znaleźli się także Łukasz Porażyński, były pracownik BZ WBK, a obecnie p.o. przejętego przez Orlen Ruchu i Monika Standziak-Koresh z rady nadzorczej Orlen Usługi Finansowe.

Autopromocja
PARKIET CHALLENGE - GRA GIEŁDOWA

Zainwestuj wirtualne 15 000 zł i wygraj atrakcyjne nagrody

Dołącz do gry

Dziennikarze Onetu, Radia Zet i "Gazety Wyborczej" w ramach prowadzonego śledztwa prześwietlili również powiązania m.in. Zbigniewa Ziobry, Joachima Brudzińskiego, Mariusza Błaszczaka, Jarosława Gowina i Jacka Sasina.

Więcej w Onecie