Postanowieniem z 2 września prezydent Andrzej Duda z dniem 8 września wyznaczył na drugą kadencję Dowódcę Operacyjnego RSZ, gen. broni Tomasza Piotrowskiego. Uroczystość wręczenia nominacji odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

- Nie ma zaskoczenia, chyba nie tylko dlatego, że właściwie tydzień temu zapowiedziałem po naszym spotkaniu i odprawie, że taka decyzja zapadła, że pan generał będzie kontynuował swoją misję na tym niezwykle ważnym stanowisku - powiedział Andrzej Duda, odnosząc się do nominacji.

Prezydent dodał, że decyzja o mianowaniu gen. Piotrowskiego zapadła w uzgodnieniu z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, "tak jak to powinno konstytucyjnie być".

Czytaj więcej

O decyzji w sprawie stanu wyjątkowego nie poinformował osobiście prezydent Andrzej Duda
Dlaczego prezydent sam nie ogłosił decyzji o stanie wyjątkowym? Minister tłumaczy

- Nie ma zaskoczenia, bo jest zasada pragmatyczna, że nie wymienia się zawodników w dobrze grającej drużynie, a trzeba sobie jasno powiedzieć, że ta drużyna grała dobrze i to do samego końca kadencji - mówił.

Żaden Polak ani żaden z naszych gości nie zginął. Ta misja (...) była wielkim sukcesem.

prezydent Andrzej Duda o polskiej ewakuacji z Afganistanu

Prezydent Duda ocenił, że "być może najtrudniejszym" zadaniem w czasie pierwszej kadencji Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych była "odpowiedzialność za akcję naszych żołnierzy w Afganistanie, wspólnie z polskimi dyplomatami, za ewakuację" z Afganistanu Polaków, osób współpracujących z polską misją dyplomatyczną i Polskim Kontyngentem Wojskowym.

Prezydent Andrzej Duda wręczył generałowi Piotrowskiemu akt mianowania na drugą kadencję na stanowis

Prezydent Andrzej Duda wręczył generałowi Piotrowskiemu akt mianowania na drugą kadencję na stanowisku Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych

PAP/Andrzej Lange

Andrzej Duda zaznaczył, że Polacy ewakuowali także "wszystkich tych, o których nasz proszono". - Dzięki czemu pokazaliśmy klasę i umiejętności na najwyższym poziomie także i wobec naszych międzynarodowych partnerów, nie tylko państwowych, ale także organizacji międzynarodowych - ocenił.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Czytaj więcej

MSZ: Ewakuacja z Afganistanu zakończyła się sukcesem

- Pomogliśmy wielu ludziom, wielu rodzinom. Pan generał był za to odpowiedzialny - mówił o ewakuacji prezydent.

- Żaden Polak ani żaden z naszych gości nie zginął. Ta misja na zakończenie pierwszej kadencji pana generała była wielkim sukcesem - ocenił Andrzej Duda, dziękując gen. Piotrowskiemu oraz wszystkim uczestnikom akcji ewakuacyjnej.