Najnowsze badanie preferencji wyborczych dla „Rz” może cieszyć polityków Platformy. Choć w drugiej połowie stycznia zaufanie do rządu spadło, gdy jednego z oskarżonych w sprawie porwania Krzysztofa Olewnika znaleziono martwego w więzieniu, to teraz PO udało się odrobić straty z nawiązką.

Nie przeszkodziły temu wydarzenia z połowy lutego. Poparcie dla Platformy wzrosło o 2 punkty proc. mimo zarzutów wobec ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy i mimo słabnącego złotego.

– To wyniki mieszczące się w granicach błędu statystycznego. Ale zaskakuje, że nie spadają słupki PO, choć minione tygodnie nie były dla rządu pasmem sukcesów – mówi dr Jarosław Flis, politolog z UJ. Jego zdaniem nie bez znaczenia były obietnice premiera Donalda Tuska pomocy osobom, które mają kredyt hipoteczny, a straciły pracę. – Nacisk rządu na wejście do strefy euro też jest ważny dla zadłużonych we frankach – uważa Flis.

W gorszej sytuacji znalazło się PiS. W najnowszym sondażu o 3 punkty proc. spadła liczba jego zwolenników, choć w ostatnich trzech badaniach GfK Polonia notowania partii Jarosława Kaczyńskiego rosły.

PiS na przełomie stycznia i lutego rozpoczęło telewizyjną i billboardową kampanię wizerunkową, zorganizowało kongres, a Jarosław Kaczyński zaprezentował nowy wizerunek polityka wyważonego. W efekcie na początku lutego na PiS chciało głosować 28 proc. badanych, o 3 punkty proc. więcej niż na początku stycznia. Trend się nie utrzymał, poparcie wróciło do 25 proc.

– W zachowaniu PiS widać pewną niespójność – ocenia Flis. – Niby ogłoszono nowe otwarcie, ale zaraz potem forsowano Antoniego Macierewicza do komisji śledczej. Jego twarz to nie jest twarz przyjaznego PiS.

Do Sejmu weszłoby jeszcze tylko SLD. Liczba jego zwolenników nawet wzrosła – z 6 do 8 proc. Na wynik mogła mieć wpływ próba stworzenia wspólnej lewicowej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ale inicjatywa ta zakończyła się fiaskiem.

Poza parlamentem znalazłby się PSL. Nadal ma 4 proc.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki:

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Odkrywaj karty historii i pogłębiaj swoją wiedzę od starożytności po nowoczesność

ZAMÓW

[mail=d.kolakowska@rp.pl]d.kolakowska@rp.pl[/mail]