Bronisława Komorowskiego na kilka dni przed głosowaniem popiera 42 proc. wyborców pytanych przez GfK Polonia, podczas gdy Jarosława Kaczyńskiego 31 proc. Przewaga marszałka Sejmu jest minimalnie mniejsza niż wcześniej, ale gwarantuje mu pierwsze miejsce w I turze.

– Kaczyński może otrzymać przy urnach większe poparcie, niż przewidują sondaże, ale i tak będzie mu ciężko wywalczyć zwycięstwo – uważa politolog Artur Wołek z PAN.

Politolog Kazimierz Kik z Uniwersytetu w Kielcach uważa natomiast, że wydarzenia ostatnich dni, czyli poparcie Włodzimierza Cimoszewicza dla Komorowskiego oraz wygrana tego polityka w sądowym sporze o prywatyzację służby zdrowia, nie zostały jeszcze odzwierciedlone w naszym sondażu.

– Dlatego poparcie dla Komorowskiego może się okazać wyższe – zaznacza Kazimierz Kik.

Z ostatniego przedwyborczego sondażu "Rz" wynika też, że wybory nie rozstrzygną się w pierwszej turze. – Komorowski mimo wielu prób w ostatnim tygodniu kampanii nie zdołał przekonać do siebie ponad połowy Polaków – mówi Wołek.

Według sondażu Komorowski może zwyciężyć również w II turze. Chce na niego głosować 54 proc. badanych, a na Kaczyńskiego – 41 proc. Ale prezes PiS goni rywala. W ciągu tygodnia różnica między nimi zmalała z 24 do 13 pkt proc.

Dlatego politycy będą walczyć o każdy głos. W czwartek Grzegorz Schetyna, szef Klubu Parlamentarnego PO, zapowiedział w TVN 24, że tuż po zamknięciu lokali wyborczych rozpocznie rozmowy z politykami innych partii o poparciu dla Komorowskiego w drugiej turze. Zapewne taki sam plan ma otoczenie Kaczyńskiego.

W czwartek oba sztaby spierały się o ewentualną debatę swoich kandydatów jeszcze przed pierwszą turą – w piątkowy wieczór. Sztab Kaczyńskiego chciał, by dotyczyła ona służby zdrowia, sztabowcy Komorowskiego woleli debatować o wszystkim. Porozumienia na razie nie osiągnięto.

[ramka]Pozostali czterej kandydaci na prezydenta uzyskali następujące wyniki: Andrzej Olechowski – 1 proc., Andrzej Lepper – 0 proc., Kornel Morawiecki – 0 proc., Bogusław Ziętek – 0 proc. Sondaż zrealizowała GfK Polonia 15 – 16.06 metodą telefoniczną na 1000-osobowej grupie dorosłych Polaków. Wyniki porównaliśmy z sondażem sprzed tygodnia.[/ramka]

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej