Onet pisał na początku czerwca, że rzecznik partyjnej dyscypliny w PiS, Karol Karski, złożył wniosek ws. wykluczenia senatora Bonkowskiego z PiS. Teraz informację tę potwierdziła rzeczniczka partii.

"Fakt" informował w czwartek, że Bonkowski nie znajdzie się na listach wyborczych PiS przygotowywanych na wybory parlamentarne, które odbędą się jesienią tego roku.

W lutym 2018 roku senator Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Bonkowski został zawieszony w prawach członka PiS, po tym jak umieścił na swoim profilu na Facebooku film podpisany słowami "Jak Żyd Żyda gonił na śmierć...".

Na filmie widać było, jak żydowska służba porządkowa pogania przechodniów. Nagrania pochodzą z nazistowskich materiałów propagandowych.

Udostępnienie filmu przez polityka Prawa i Sprawiedliwości krytycznie ocenili internauci.  Użytkownicy Facebooka podkreślali, że w czasie napiętych relacji na linii Polska - Izrael, publikowanie tego rodzaju treści, może doprowadzić do międzynarodowego skandalu.

- Powodem zawieszenia senatora Waldemara Bonkowskiego była publikacja antysemickich treści. Nie ma marginesu tolerancji dla zachowania tego typu - nie widzę przed Bonkowskim przyszłości w PiS - powiedział w TVN24 Karol Karski, rzecznik dyscyplinarny Prawa i Sprawiedliwości.