Idzie zima, wraca smog. Ci, którzy przyczyniają się do jego zmniejszenia, mają prawo do podatkowej ulgi. I okazuje się, że walka ze smogiem to nie tylko założenie ekologicznego ogrzewania.

– Właściciel domu może odliczyć od dochodu nie tylko wydatki na wymianę pieca, ale także okien, drzwi, dachu czy bramy garażowej. Czyli na klasyczny remont. Byleby tylko był tu akcent ekologiczny, np. zmniejszenie strat ciepła czy zużycia energii – tłumaczy Monika Brzostowska, doradca podatkowy w kancelarii KiB.

 

– Skutkiem przeprowadzonych prac musi być ulepszenie budynku. Ten efekt w większości sytuacji udaje się uzyskać, stosując nowe rzeczy, które choćby ze względu na postęp techniczny dają ekologiczne korzyści. Przykładowo bardziej energooszczędne okna czy drzwi – mówi Piotr Maksymiuk, doradca podatkowy w kancelarii Baker McKenzie.

Czytaj też: Walka ze smogiem: ulgi i zwolnienia podatkowe na wymianę pieca czy montaż kolektorów

Zniwelowanie utraty ciepła

Co na to fiskus? Przekonują go argumenty podatników i zgadza się na ulgę. Oto kilka ostatnich interpretacji.

Kobieta odeskowała dach, założyła nową dachówkę i folię. Kupiła też drzwi zewnętrzne. Pisze, że dzięki temu „została zniwelowana utrata ciepła". Może skorzystać z odliczenia (interpretacja nr 0113-KDIPT2-2.4011.685.2020. 2.AKU).

Mężczyzna wymienił dach, rynny i okna. Argumentuje, że pozwoliło mu to „uzyskać efekt pełnej efektywności termicznej". Ma prawo do ulgi (nr 0113-KDWPT.4011.67. 2020.5. KU).

Odliczyć można też wydatki na ogrzewającą cały dom klimatyzację, która „pozwoli na wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych" (nr 0112-KDIL2-1.4011.641.2020. 2.JK). A także zużyte w trakcie prac modernizacyjnych materiały: wkręty, złączki, obejmy, kolanka, taśmy i kit (nr 0113-KDIPT2-2.4011.560. 2020.2.EC).

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Oczywiście ulga przysługuje też na panele fotowoltaiczne (nr 0113-KDIPT2-2.4011.574. 2020.1.MK) czy piec indukcyjny (nr 0113-KDIPT2-2.4011. 558.2020.2.AKU). Szczegółowy wykaz inwestycji znajdziemy w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju określającym rodzaje materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (DzU z 2018 r., poz. 2489).

– Skarbówka może sprawdzić, czy remont domu faktycznie przyniósł ekologiczne korzyści. Nie powinno być jednak problemów z wykazaniem poprawy parametrów budynku, choćby na podstawie materiałów producenta nabytych rzeczy, a już na pewno mając specjalistyczną ekspertyzę – mówi Piotr Maksymiuk.

Odpis za grudzień

Czy warto rozpoczynać inwestycję w grudniu?

– Tak, bo prawo do odliczenia dają już pierwsze wydatki. Jeśli kupimy drzwi czy okna w grudniu, z ulgi skorzystamy już w zeznaniu za 2020 r. A na zakończenie całej inwestycji mamy trzy lata, licząc od końca roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek – wyjaśnia Monika Brzostowska.

Wydatki muszą być udokumentowane. Potrzebne są faktury wystawione przez podatnika VAT (który nie korzysta ze zwolnienia).

Kto może skorzystać z ulgi na walkę ze smogiem? Zarówno osoby rozliczające się według skali (m.in. przedsiębiorcy, pracownicy, zleceniobiorcy czy wykonujący umowy o dzieło), jak i ryczałtem (np. zarabiający na prywatnym wynajmie). A także przedsiębiorcy, którzy odprowadzają podatek liniowy.

Ile można zaoszczędzić na odliczeniu? Maksymalny limit ulgi to 53 tys. zł. Załóżmy, że korzysta z niej przedsiębiorca płacący 19-proc. liniowy PIT. Jeśli wykorzysta cały odpis i obniży swój dochód o 53 tys. zł, zaoszczędzi na podatku 10 070 zł.

Większy zysk będzie wtedy, gdy z ulgi skorzysta kilka osób. Każda ma bowiem swój limit preferencji.

Jeśli więc inwestycję przeprowadzają małżonkowie, odliczą w sumie 106 tys. zł. Przy czym trzeba pamiętać, że ulga przysługuje tylko właścicielowi lub współwłaścicielowi domu.

W jednej z interpretacji fiskus pozwolił na odliczenie paneli fotowoltaicznych przez emeryta, który darował już dom synowi, ale w roku, w którym poniósł wydatki, był jeszcze jego właścicielem (nr 0113-KDIPT2-2.4011.574. 2020.1.MK).

Zwolnienie na dotacje

Modernizację domu można sfinansować z publicznych środków. I skorzystać z podatkowego zwolnienia. Dotacje na ekologiczne inwestycje są bowiem nieopodatkowane. Trzeba jednak pamiętać, że odliczymy tylko tę część wydatków, która nie została nam zwrócona.

Spójrzmy na sprawę dotyczącą instalacji fotowoltaicznej dofinansowanej z urzędu gminy. Właścicielka domu zamontowała ją na dachu. Koszt inwestycji to 25 tys. zł. Urząd gminy przyznał 4 tys. zł dofinansowania. Resztę właścicielka opłaciła z własnej kieszeni. Co na to fiskus?

– Kobieta może odliczyć wydatki na instalację w części, w której poniosła ciężar ekonomiczny tego przedsięwzięcia, a więc niedofinansowanej ze środków gminnych – stwierdziła skarbówka (nr 0112-KDIL3-2.4011.325. 2019.2.JK).