Darowizna dla najbliższych zwolniona z podatku

Rodzina nie musi się dzielić z fiskusem darowizną. Trzeba tylko pamiętać o formalnościach – przelewie i zgłoszeniu do urzędu.

Aktualizacja: 12.04.2017 17:45 Publikacja: 12.04.2017 16:24

Darowizna dla najbliższych zwolniona z podatku

Foto: Fotolia.com

Bez podatku można przekazać darowiznę dla małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy. Jeśli nie przekracza kwoty 9637 zł, nie trzeba jej nigdzie zgłaszać i wykazywać fiskusowi. Nie musi być przelewana na rachunek, można ją przekazać w gotówce.

Formalności pojawiają się, jeśli darowizna przekracza 9637 zł. Wtedy musi być zgłoszona do urzędu skarbowego. Potrzebny jest do tego formularz SD-Z2. Na jego złożenie obdarowany ma sześć miesięcy od spełnienia świadczenia, czyli otrzymania darowizny. Uniknie tego obowiązku, jeśli umowę zawarto w formie aktu notarialnego (jest obowiązkowy przy przeniesieniu własności nieruchomości). Wówczas informację fiskusowi przesyła rejent.

Pieniądze na konto

Dodatkowy warunek mamy przy darowiźnie pieniężnej. Jeśli przekracza ona 9637 zł, musi być potwierdzona przelewem. Przepisy mówią o udokumentowaniu jej dowodem przekazania na rachunek bankowy (albo prowadzony przez SKOK) lub przekazem pocztowym. BdTXT - W - 8.15 J: Trzeba też pamiętać, że przepisy nakazują sumować darowizny z pięciu lat. Po przekroczeniu 9637 zł trzeba poinformować o nich fiskusa. Ale dodajemy tylko darowizny od tej samej osoby. Jeśli więc od kilku członków najbliższej rodziny dostaliśmy po 9637 zł, nie musimy informować o tym skarbówki. Ani płacić podatku.

Jeśli nie zostaną spełnione warunki zwolnienia, obdarowany musi odprowadzić podatek. Czy od całej wartości darowizny? Nie. Pomniejsza się ją o tzw. kwoty wolne. Ich wysokość zależy od przynależności do określonej grupy. Podatek zapłacimy tylko od nadwyżki według skali, którą znajdziemy w art. 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Najniższy będzie w I grupie, do której zaliczamy członków najbliższej rodziny (małżonka, dzieci i wnuki, rodziców i dziadków, rodzeństwo, pasierba, zięcia, synową, macochę, ojczyma i teściów). Tu kwota wolna wynosi 9637 zł.

Przykład:

Pan Kowalski dostał od teścia 50 tys. zł. Ponieważ nie przysługuje mu zwolnienie dla zerowej grupy podatkowej, musi wyliczyć podatek według skali. Zapłaci fiskusowi 2209 zł (po zaokrągleniu).

II grupa to zstępni rodzeństwa (np. dzieci brata), rodzeństwo rodziców (wujek, ciocia), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki). Dla nich kwota wolna to 7276 zł.

Przykład:

Pan Kowalski dostał od ciotki 15 tys. zł. To darowizna w II grupie podatkowej, wychodzi mu do zapłaty 541 zł (po zaokrągleniu).

Jeśli przekazujemy darowiznę osobie niespokrewnionej (III grupa), limit zwolnienia wynosi 4902 zł. Od nadwyżki obdarowany zapłaci podatek.

Inne preferencje

W ustawie o podatku od spadków i darowizn znajdziemy też inne preferencje. Przykładowo, kwotę wolną dla darowizn w I grupie, które zostały przeznaczone na cele mieszkaniowe. Daniny mogą też uniknąć osoby z I grupy, które zostały obdarowane domem lub mieszkaniem. Jeden z warunków to zamieszkiwanie w nim przez pięć lat.

Z rodzinnych preferencji nie skorzysta natomiast dziecko, które otrzyma darowiznę od rodziców zastępczych. Zdaniem ministra finansów rodzina zastępcza pełni inne funkcje niż naturalna, dlatego przepisy nie przewidują dla niej niektórych ulg (odpowiedź na interpelację poselską nr 9007/2017).

Na zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego mamy sześć miesięcy od jej otrzymania.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek