Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), wydanej w sprawie wspólnika spółki cywilnej publikującej w internecie krótkie filmy poradnicze.

Podatnik, dla którego dyrektor KIS wydał wyjaśniania, prowadzi działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej. Wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne podlegające opodatkowaniu PIT na zasadach ogólnych. Działalność spółki polega na udostępnianiu krótkich filmów dotyczących zagadnień technicznych. Użytkownicy internetu mogą oglądać filmy nieodpłatnie. Spółka zarabia na reklamach wyświetlanych podczas odtwarzania filmów. Od tych kwot odprowadza VAT, a wspólnicy PIT.

Spółka na stronach z poradnikami prosi osoby, które je odwiedzają, o dobrowolne wpłaty na jej konto. Ani dokonanie wpłaty, ani jej wysokość nie mają żadnego wpływu na możliwość korzystania z poradnika. Darczyńca nie otrzymuje żadnej korzyści, a spółka nie otrzymuje nawet informacji, czy osoba wpłacająca korzystała z poradnika. Nie zna też opinii tej osoby o nim.

Dopytywany przez skarbówkę podatnik uzupełnił, że wpłaty trafiają na konto firmy obsługującej płatności ze strony internetowej, która raz w miesiącu przelewa środki na rachunek spółki cywilnej. Spółka ma dostęp do informacji o kwotach wpłacanych przez poszczególne osoby.

Dyrektor KIS potwierdził, że takie dobrowolne wpłaty należy traktować jako darowizny i opodatkować proporcjonalnie do udziału podatnika w zyskach spółki cywilnej.

– Okoliczność, iż nabycie przez wnioskodawcę w drodze darowizny środków z wpłat internautów nastąpi w ramach prowadzonej przez niego spółki cywilnej, pozostaje bez znaczenia z punktu widzenia podatku od spadków i darowizn. Pod względem cywilnoprawnym spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej – ocenił dyrektor KIS.

Wyjaśnił, że obdarowanym jest wspólnik spółki i nie zmienia tego fakt, że środki przelewane są na rachunek spółki przeznaczony do obsługi płatności na stronie internetowej. To tylko czynność techniczna, która nie wpływa na istotę darowizny i jej strony.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje zwolnienie z daniny darowizn do 4902 zł otrzymanych od osób niespokrewnionych.

Fiskus wyjaśnił, że zeznanie o otrzymanej darowiźnie należy składać wtedy, gdy kwota otrzymana od jednej osoby przekroczy wspomniane 4902 zł jednorazowo lub sumarycznie w ciągu pięciu lat od roku ostatniej darowizny.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

—maj

numer interpretacji: 2461-IBPB-2-1.45 15.72.2017.2.MD