Osoba, która dochód ze sprzedaży nieruchomości przeznaczy na zakup działki pod budowę i trzech mieszkań, uniknie zapłaty podatku dochodowego. Uznał tak w najnowszej interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z pytaniem zwrócił się podatnik, który w 2014 r. nabył w spadku po ojcu 1/6 udziału w kamienicy. W 2016 r. sprzedał udział za ponad 800 tys. zł. Chce za to kupić działkę pod budowę domu (za 100 tys. zł) oraz dodatkowo trzy mieszkania (za ok. 550 tys. zł). Mężczyzna zapytał, czy kwota 650 tys. zł będzie zwolniona z podatku. Zaznaczył, że nie jest to lokata kapitału, nie będzie wynajmował lokali, a na razie nie jest w stanie określić, w którym z nich zamieszka.

Dyrektor KIS uznał, że cała kwota 650 tys. zł może być zwolniona z podatku na podstawie ulgi mieszkaniowej. Co do zasady dochód podlega opodatkowaniu, gdyż mężczyzna sprzedał udział przed upływem pięciu lat od nabycia. Jeśli jednak w ciągu dwóch lat przeznaczy pieniądze na własne cele mieszkaniowe, skorzysta z ulgi. Ustawodawca nie ograniczył zwolnienia do nabycia jednej nieruchomości.

– Ważne jest jedynie, aby kolejny zakup lub budowa służyły faktycznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych podatnika. Na wnioskodawcy spoczywa obowiązek wykazania, że zakup opisanych nieruchomości służyć będzie takiemu właśnie celowi. —mpa

numer interpretacji: 0461-ITPB2. 4511.144.2017. 2.HD