Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP) pozytywnie ocenia rozwiązanie przyjęte w § 19 rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania. Chodzi o czasowe – bo obowiązujące do końca 2011 r. – skrócenie z pięciu do dwóch lat okresu przechowywania papierowych paragonów fiskalnych. W piśmie przesłanym do przewodniczącego sejmowej komisji nadzwyczajnej „Przyjazne państwo” ZRP uznał wprowadzone rozwiązanie za kompromisowe, zbieżne z propozycjami zgłaszanymi wcześniej.

Wątpliwości Związku Rzemiosła Polskiego może budzić tylko ustalony krótki, bo zaledwie trzyletni, okres obowiązywania przepisu. To, jak twierdzą, nie daje pewności, że po jego upływie nowy termin archiwizacji stanie się zasadą. „Przyjmujemy jednak, że tymczasowość nowego przepisu wynika wyłącznie z konieczności jego praktycznej weryfikacji z punktu widzenia organów podatkowych. Zakładamy, że po roku 2011 dwuletni termin archiwizacji stanie się zasadą, a nawet ulegnie dalszemu skróceniu” – napisali w piśmie do przewodniczącego komisji.

Docelowo jednak – jak podkreśla w wystąpieniu Jerzy Bartnik, prezes Związku – terminem optymalnym dla archiwizacji kopii drukowanych paragonów kasowych jest termin od trzech miesięcy do jednego roku. Ponieważ jest to okres, kiedy – w przeciętnych warunkach ich przechowywania – pozostają one czytelne oraz umożliwiają organom podatkowym wykonywanie funkcji kontrolnych.

Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że likwidacja obowiązku drukowania paragonów fiskalnych, a tym samym ich archiwizowania w formie papierowej, jest znacznie korzystniejsza dla podatników. Oznaczałoby to jednak całkowitą rezygnację z informacji o sprzedaży jednostkowej. A dla celów ewidencji księgowych niezbędne jest sporządzanie wydruków miesięcznych (dobowych) raportów kasowych.

„Uważamy, że dla przedsiębiorców, w tym w szczególności reprezentujących drobne branże usługowe, większe znaczenie miałoby zweryfikowanie w ogóle samego obowiązku instalacji kas fiskalnych, czyli wyłączenie z niego większości branż usługowych, które z przyczyn oczywistych (np. małe zatrudnienie pracowników) nie osiągają wysokich przychodów” – czytamy w piśmie ZRP.