Ministerstwo Finansów i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych uruchomiły system weryfikacji banderol naklejanych na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Na specjalnej stronie internetowej można sprawdzić, czy znak skarbowy akcyzy (banderola) jest autentyczny i czy znajduje się na właściwym produkcie.

Działanie systemu jest proste. Po wejściu na stronę  www.banderolaakcyzowa.pl należy wpisać rok wytworzenia, serię i numer  banderoli. Po chwili system da odpowiedź, czy dany znak akcyzy jest prawidłowy. Na stronie internetowej tego serwisu umieszczono także graficzne wzory banderol oraz wykaz aktów prawnych regulujących sprzedaż wyrobów akcyzowych.

Według serwisu prasowego Ministerstwa Finansów, w wypadku otrzymania informacji negatywnej, można podejrzewać, że mamy do czynienia z banderolą, która nie jest autentyczna, jest przeterminowana lub została przeklejona na inny wyrób. MF zachęca, by w takich wypadkach powiadamiać Służbę Celną, dzwoniąc pod całodobowy bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000 albo wysyłając e-maila na adres: powiadom-clo@mofnet.gov.pl. Zgłoszenia handlu z wadliwymi znakami akcyzy przyjmuje także Policja pod telefonem 997 lub 112.

Jak jednak przyznają celnicy, na początku roku kalendarzowego wskazania systemu mogą być błędne co do banderol na papierosach. . Co roku bowiem dochodzi do zmiany stawek  akcyzy na wyroby tytoniowe (tak też się stało 1 stycznia 2013 r.), a wiąże się to ze zmianą banderol. Stare znaki akcyzy można wykorzystywać do marca i stąd system może uznawać banderole z 2012 roku za nieaktualne.

Na razie nie wiadomo, jaka jest skuteczność działającego od kilku tygodni systemu. Służba Celna zatrzymuje rocznie niemal pół miliona sztuk nielegalnych papierosów, 175 tys. litrów spirytusu i 80 tys. litrów mocnych alkoholi (według danych z 2011 r).