Sole trzeźwiące od rektora

Ryszard Koziołek, laureat Nagrody Literackiej Gdynia, wrócił z nową książką „Wiele tytułów". Pomieszczone w niej eseje wzajemnie się dopowiadają, łącząc perspektywę naukową, popularyzatorską i osobistą. Autor upomina się o miejsce humanisty w dzisiejszym świecie, zorientowanym głównie na aktywności przynoszące zysk. Pyta o stan wspólnoty i fundujących ją idei, próbując wyjaśnić potrzeby gromadzenia się wokół tych, a nie innych symboli. Rolą humanisty wydaje się dziś zaświadczanie o degrengoladzie i erozji języka, potworniejącego dzień po dniu, infekującego mowę prywatną i społeczną „brutalizacją i cyniczną sofistyką".

Publikacja: 03.07.2020 18:00

Sole trzeźwiące od rektora

Foto: Rzeczpospolita

Koziołek walczy o człowieka, który zatracił pasję poznawczą i możliwość szerszego wglądu w siebie. Bo literatura, zdaniem świeżo upieczonego rektora Uniwersytetu Śląskiego, to sposób na mnożenie doświadczeń i sprawdzanie alternatywnych wersji siebie. Ciągła symulacja własnej biografii. To na niej spoczywa dziś trud antycypowania przyszłości.

Eseista stale testuje możliwości komentowania współczesności klasyką, odświeżając konteksty. Wystarczy napomknąć o nieoczywistych interpretacjach „Lalki" („powieść zemsty") czy „Chłopów" („powieść o nienarodzonej chłopskiej klasie społecznej"), zadziwiających pomysłowością. Do swoich argumentacji wprzęga filmy, seriale, teksty piosenek, traktując je jako równoprawne teksty kultury.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
„Ostatnia przysługa”: Kobieta w desperacji
Plus Minus
„Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie": Władza tłumaczyć się nie musi
Plus Minus
"Nobody Wants to Die”: Retrokryminał z przyszłości
Plus Minus
Krzysztof Janik: Państwo musi czasem o siebie zadbać
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Plus Minus
Olimpijskie boje smutnych panów