Ziemie Niczyje?

100 tysięcy kilometrów kwadratowych, jedna trzecia powierzchni powojennej Polski. Ziemie Odzyskane. W medycynie tak rozległe przeszczepy nie są jeszcze praktykowane: na ile udają się w historii?

Aktualizacja: 29.05.2015 22:28 Publikacja: 29.05.2015 02:19

Andrzej Wróblewski, „Dworzec na Ziemiach Odzyskanych” (1949). Pijak, kułak, inwalida, sowiecki żołni

Andrzej Wróblewski, „Dworzec na Ziemiach Odzyskanych” (1949). Pijak, kułak, inwalida, sowiecki żołnierz, rodzina wygnańców – są wszyscy, jak w „Autobusie” Linkego

Foto: Wikipedia

Podobnego pytania nie sposób byłoby zadać w PRL: „rewizjonizm" należał do najcięższych i aż do 1989 roku surowo karanych przewin politycznych. Dziś z rozmową na ten temat nikt nie ma problemu, choć nie brak obserwatorów zwracających uwagę na wątłość niektórych więzi (ot, choćby rozsypka połączeń kolejowych!), dwuznaczność wielu inicjatyw „regionalistycznych" czy jednoznaczne ambicje RAŚ.

70 lat we wspólnych granicach to wiele – Europa pamięta jednak królestwa, które rozpadały się i po stuleciach... Póki jednak jedyna organizacja polityczna kwestionująca obecny przebieg granicy polsko-niemieckiej, czyli NPD, liczy sobie 7 tysięcy członków i zero posłów do Bundestagu – można wspominać czas „prawa i pięści".

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama