Reklama
Rozwiń

Niemcy w kryzysie. Upada ich model polityki i państwa

Koniec dominacji niemieckiego modelu gospodarczego w Europie oraz niemieckiego politycznego konsensu, tak wpływowego dotychczas w Parlamencie Europejskim, nie musi być wyłącznie źródłem obaw.

Publikacja: 29.11.2024 09:05

Bezdomny siedzi skulony przed ścianą, na której widnieje namalowany sprayem napis „rozbite społeczeń

Bezdomny siedzi skulony przed ścianą, na której widnieje namalowany sprayem napis „rozbite społeczeństwo”, Bonn, 12 marca 2021 r.

Foto: Tobias SCHWARZ/AFP

We wzajemnej percepcji Polski i Niemiec nastąpiła w ostatnim czasie znamienna zamiana. O ile dzisiaj w Niemczech coraz częściej można spotkać głosy uznania niepozbawione nuty zdziwienia i zazdrości dla gospodarczych sukcesów Polski, o tyle w wielu polskich komentarzach na temat współczesnych Niemiec przebija się najczęściej opinia o ich rychłym upadku. Koniec niemieckiego modelu, Niemcy w ruinie, kryzys pogrąża niemiecką gospodarkę i politykę: takie właśnie i wiele podobnych pesymistycznych projekcji dominuje obecnie wśród Polaków w ich obrazie zachodniego sąsiada.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Chaos we Francji rozleje się na Europę
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: Przereklamowany internet
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Joanna Opiat-Bojarska: Od razu wiedziałam, kto jest zabójcą
Plus Minus
„28 lat później”: Memento mori nakręcone telefonem
Plus Minus
„Sama w Tokio”: Znaleźć samą siebie