Niemcy w kryzysie. Upada ich model polityki i państwa

Koniec dominacji niemieckiego modelu gospodarczego w Europie oraz niemieckiego politycznego konsensu, tak wpływowego dotychczas w Parlamencie Europejskim, nie musi być wyłącznie źródłem obaw.

Publikacja: 29.11.2024 09:05

Bezdomny siedzi skulony przed ścianą, na której widnieje namalowany sprayem napis „rozbite społeczeń

Bezdomny siedzi skulony przed ścianą, na której widnieje namalowany sprayem napis „rozbite społeczeństwo”, Bonn, 12 marca 2021 r.

Foto: Tobias SCHWARZ/AFP

We wzajemnej percepcji Polski i Niemiec nastąpiła w ostatnim czasie znamienna zamiana. O ile dzisiaj w Niemczech coraz częściej można spotkać głosy uznania niepozbawione nuty zdziwienia i zazdrości dla gospodarczych sukcesów Polski, o tyle w wielu polskich komentarzach na temat współczesnych Niemiec przebija się najczęściej opinia o ich rychłym upadku. Koniec niemieckiego modelu, Niemcy w ruinie, kryzys pogrąża niemiecką gospodarkę i politykę: takie właśnie i wiele podobnych pesymistycznych projekcji dominuje obecnie wśród Polaków w ich obrazie zachodniego sąsiada.

Pozostało 97% artykułu

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: AI. Czy Europa ma problem z konkurencyjnością?
Plus Minus
„Psy gończe”: Dużo gadania, mało emocji
Plus Minus
„Miasta marzeń”: Metropolia pełna kafelków
Plus Minus
„Kochany, najukochańszy”: Miłość nie potrzebuje odpowiedzi
Materiał Promocyjny
Jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką?
Plus Minus
„Masz się łasić. Mobbing w Polsce”: Mobbing narodowy