Od faszystki do centrystki. Wiele twarzy Giorgii Meloni

Zwolennicy włoskiej premier liczą, że ich ledwie 46-letnia dziś bohaterka zostanie nową Angelą Merkel – będzie rządzić latami, Włochy staną się stabilne oraz wzmocnią się względem pogrążających się równolegle w chaosie Niemczech i Francji. Inni zarzucają jej, że obiecała niemożliwą do realizacji rewolucję.

Publikacja: 09.02.2024 10:00

Od faszystki do centrystki. Wiele twarzy Giorgii Meloni

Foto: AFP

Giorgia Meloni jest premierem Włoch już od ponad roku. Choć to pierwsza kobieta na czele tego kraju w całej jego historii, to nalega na stosowanie męskiej formy nazwy jej stanowiska. Polityk, która przez lata wzywała do obrony suwerenności względem UE oraz współpracowała z Orbánem i Kaczyńskim, szybko wypracowała modus vivendi z Berlinem, Paryżem oraz Brukselą i jest akceptowana na europejskich salonach. Konserwatystka głosząca potrzebę obrony tradycyjnej rodziny sama ma niepoukładane życie osobiste. Za rządów zwolenniczki obrony granic i walki z „etnicznym zastępowaniem Włochów” w kraju wylądowało w rok ponad 150 tys. imigrantów. Jej rząd, w którym wicepremierem jest Matteo Salvini, znany z koszulek z Władimirem Putinem, kontynuuje linię wsparcia militarnego dla Ukrainy.

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Irena Lasota: Rządzący nad Wisłą są niekonsekwentnymi optymistami