Jak Bartłomiej Sienkiewicz urządzi kulturę

Czy nowa władza da wolną rękę ludziom kultury, ale pozbędzie się finansowej odpowiedzialności za tę dziedzinę życia? Na miejscu artystów bym się zastanowił, czy przypadkiem nie taki jest zamysł odkręcaczy rzekomej pisowskiej cenzury.

Publikacja: 24.11.2023 10:00

Co Bartłomiej Sienkiewicz, typowany na nowego ministra kultury, sądzi o pomyśle, by szkolnictwo arty

Co Bartłomiej Sienkiewicz, typowany na nowego ministra kultury, sądzi o pomyśle, by szkolnictwo artystyczne produkowało nie artystów, lecz aktywistów? Problem pewnie rozumie, ale czy nie złoży tej swojej wiedzy na ołtarzu polityki, flirtu z lewicą? (na zdjęciu podczas prezentacji listy wyborczej KO, Kraków, 19 sierpnia 2023 r.)

Foto: Beata Zawrzel/REPORTER

Kiedy w mediach wymieniano nazwiska kandydatów nowej koalicji na ministra kultury, zachowywałem sceptycyzm. Tacy ludzie, jak były dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński czy nawet wywodząca się z branży teatralnej wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra, tego resortu, tylko z pozoru skromnego i marginalnego, nie dostaną. Choć mogą być kandydatami na wiceministra. Szefem tego i innych ministerstw zostaną ważni parlamentarzyści, takie było moje założenie.

Pozostało 98% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów
Plus Minus
Jan Maciejewski: Granica milczenia