Niezwykłe życie Geoffreya Hintona. Od sieci neuronowych do ostrzeżeń przed AI

Bez niego znacznie trudniej byłoby nam korzystać z aplikacji służących do rozpoznawania głosu, nie byłoby też zapewne bota ChatGPT. „Ojciec chrzestny sztucznej inteligencji” dołączył jednak do grona jej krytyków.

Publikacja: 11.08.2023 17:00

Geoffrey Hinton nie krytykuje branży AI jako takiej, czy też samej technologii sztucznej inteligencj

Geoffrey Hinton nie krytykuje branży AI jako takiej, czy też samej technologii sztucznej inteligencji, której zalety widzi i docenia. Nie jest oszołomem. I dlatego jego przestrogi traktuje się poważnie

Foto: DIA TV/Shutterstock

Geoffrey Hinton odrzuca dwie propozycje rozmów z mediami na minutę. Jest tak zajęty, że nawet Biały Dom, Elon Musk i lider lewicy amerykańskiej Partii Demokratycznej Bernie Sanders musieli ustawić się w kolejce po jego rady. A tematy, na które chcieliby z nim rozmawiać, mają ogromną wagę.

Hinton, dziś 75-letni „ojciec chrzestny sztucznej inteligencji”, jak go ochrzciły media, jeszcze do maja był wiceprezesem Google’a i jednym z jego czołowych badaczy. Rozstał się z firmą, ponieważ chciał uniknąć konfliktu interesów. Poglądy, jakie dziś głosi, mogą być bowiem dla niej bardzo niewygodne. Człowiek, bez którego badań nad sieciami neuronowymi nie byłoby AI, od skutecznych translatorów przez programy do rozpoznawania obrazów aż po ChatGPT i programy pomagające lekarzom stawiać diagnozy poważnych chorób, przestrzega przed zagrożeniami, jakie może stanowić dla nas sztuczna inteligencja. Dla nas, czyli całej ludzkości.

Pozostało 95% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Fentanyl w Polsce. Zabójcza kropla w morzu
Plus Minus
Jarosław Dumanowski: Kostka rosołowa była kiedyś wielkim przysmakiem
Plus Minus
Uczniowie uciekają z pomocą AI. Początek lepszej edukacji?
Plus Minus
Ukraina odbija Czarny Ląd
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Plakat Solidarności dla Prezesa. Może akurat będzie wracał z Nowogrodzkiej
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy