Robert Mazurek: Czy najgorsze dopiero nadciąga?

Po prostu prorok, nie wieszcz. W jednym wszak Norwid miał rację: „Klaska­niem ma­jąc obrzę­kłe pra­wi­ce / Znu­dzo­ny pie­śnią, lud wo­łał o czy­ny”. A właściwie nie wołał, lecz wciąż woła, i z tym cały problem.

Publikacja: 23.06.2023 17:00

Robert Mazurek: Czy najgorsze dopiero nadciąga?

Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński

Nie z samymi nawoływaniami jest problem, ale z ich treścią, bo lud ewidentnie się nam zradykalizował i żąda krwi. Dość ma tylko oklaskiwania swoich, chce jeszcze dopaść, dojechać tamtych. Tego chce głównie opozycyjna strona sporu, choć nazywanie tej chamówy, która nam się w kampanii wyborczej szykuje, sporem to niestosowny eufemizm. Opozycja chce dopaść, ale – dodajmy uczciwie – każda opozycja tak ma. Przypomnę, że osiem lat temu PiS szedł do władzy również niesiony gniewem ludu, który chciał przykładnego ukarania elit i wbitych na piki głów ekipy Tuska. Co dostał, to już zupełnie inna historia, dość powiedzieć, że nawet piękną głowę Sławka Nowaka przynieśli nam na tacy Ukraińcy, ale jakaś straszna krzywda mu się nie stała i obstawiam, że się nie stanie. W końcu prokuratura walczy ze złem głównie złotymi ustami swego prokuratora generalnego, a jak już się Zbigniew Ziobro wypowie, to się wypowie. A i sądy surowością wyroków nie zadziwiają. Aha, ostatnie zdanie zawierało lokowanie sarkazmu.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Atomowe szachy poza kontrolą
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Lubił zapach pomarańczy
Plus Minus
„Wracamy do Przodownika”: Dobre żarty z piwnicy
Plus Minus
Biolog uzbrojony w pistolety
Plus Minus
Jan Maciejewski: By zobaczyć, gdzie zaczyna się transhumanizm, wystarczy wyłączyć adblocka