„Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”: Gdynia, miasto dwóch prędkości

Modernistyczne miasto wyrosłe w dwudziestoleciu międzywojennym na brzegu Bałtyku stało się synonimem postępu, nowoczesności i sukcesu młodego państwa. Autor najnowszej książki o nim, poszukując prawdy, weryfikuje mity i legendy.

Publikacja: 21.10.2022 17:00

„Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”, Grzegorz Piątek, Wydawnictwo W.A.B.

„Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”, Grzegorz Piątek, Wydawnictwo W.A.B.

Foto: PAP/CAF, DAREK GOLIK/FORUM

Gdynia obiecana” to kolejna książka Grzegorza Piątka poświęcona polskiej metropolii w przełomowych momentach historii. Poprzednia „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” mówiła o podnoszeniu się stolicy z ruin i odrodzeniu miasta po II wojnie światowej. Przedstawiała różne wyzwania stojące przed architektami i mieszkańcami, ale i propagandowo-polityczne zaangażowanie w PRL.

Opowieść o Gdyni dotyczy tworzenia miasta od zera po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., a więc w zupełnie innych okolicznościach historycznych, choć również ma rozległy horyzont. Autor – z wykształcenie architekt – nie poprzestaje na opisie architektury „białego miasta” z modernistycznymi domami przypominającymi transatlantyki wyciągnięte na ląd. Interesują go i inne aspekty, nie zawsze tak jasne: polityczne, ekonomiczne, psychologiczne i socjologiczne. Pokazuje, że od początku było to miasto kontrastów, w którym wizja i urbanistyczne projektowanie ścierały się z chaosem i żywiołem wolnego rynku. Entuzjazm, przedsiębiorczość i zaradność z bezwzględną walką o byt.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Atomowe szachy poza kontrolą
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Lubił zapach pomarańczy
Plus Minus
„Wracamy do Przodownika”: Dobre żarty z piwnicy
Plus Minus
Biolog uzbrojony w pistolety
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Plus Minus
Jan Maciejewski: By zobaczyć, gdzie zaczyna się transhumanizm, wystarczy wyłączyć adblocka
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą