Słabe euro, rozpędzona inflacja i upiory przeszłości

Wysoka inflacja stawia Zachód przed dylematami nieznanymi od przynajmniej dwóch pokoleń. Rosnące koszty życia to prosta droga do niepokojów społecznych. Może to otworzyć drogę do władzy populistom.

Aktualizacja: 23.05.2022 21:35 Publikacja: 20.05.2022 10:00

Francuzi są coraz bardziej zaniepokojeni załamaniem swojej siły nabywczej. Przejawem tej frustracji

Francuzi są coraz bardziej zaniepokojeni załamaniem swojej siły nabywczej. Przejawem tej frustracji było zagłosowanie przez niemal dwie trzecie wyborców na radykalnych kandydatów w wyborach prezydenckich. Czy kolejnym krokiem będzie powtórka z lat 2018–2019, gdy w ramach ruchu „żółtych kamizelek” wyszli na ulice (na zdjęciu paryski protest z lutego 2019 r.)? Niektóre demonstracje przerodziły się wówczas w zamieszki – rannych zostało w sumie ponad tysiąc osób

Foto: NurPhoto/Getty Images

Paul Volcker. Powołanie się na to nazwisko na posiedzeniach Europejskiego Banku Centralnego (EBC) to było jak siarczyście zakląć czy zepsuć powietrze. Nikt tego nie robił. A jednak szef Bundesbanku uznał, że dłużej milczeć nie może. Bo dla Joachima Nagela sytuacja staje się równie poważna, co na przełomie lat 70. i 80., gdy Volcker jako prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej podniósł stopy procentowe do niebotycznego poziomu 20 proc. i zatrzymał wzrost gospodarczy, byle położyć kres chronicznie wysokiej inflacji, nękającej od lat Stany Zjednoczone i szerzej – cały Zachód.

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Wielki Gościńcu Litewski – zjem cię!
Plus Minus
Aleksander Hall: Ja bym im tę wódkę w Magdalence darował
Plus Minus
Joanna Szczepkowska: Racja stanu dla PiS leży bardziej po stronie rozbicia UE niż po stronie jej jedności
Plus Minus
Przeciw wykastrowanym powieścidłom
Plus Minus
Pegeerowska norma