Garbatka-Letnisko to miejscowość położona na skraju Puszczy Kozienickiej, przy trasie kolejowej Radom–Dęblin. Za okupacji do lipca 1942 r. była siedzibą Komendy Obwodu Armii Krajowej. Stanowiła bazę dla oddziałów partyzanckich i grup dywersyjnych AK i Batalionów Chłopskich. W Garbatce nie zabrakło ludzi, którzy mimo grożących kar, terroru i niebezpieczeństwa denuncjacji zdecydowali się ratować Żydów.
Zamieszczamy fragmenty relacji mieszkańców Garbatki-Letniska na podstawie opracowań Elżbiety i Marii Dziedzickich (zachowaliśmy pisownię oryginalną).