Aktualizacja: 27.06.2019 14:01 Publikacja: 28.06.2019 17:00
Foto: Fotorzepa, Maciej Zienkiewicz
Trudno mi się odszczekiwać w postach, trudno też polemizować z każdym krytykiem, odpowiadam więc tu i teraz, wszystkim razem i każdemu z osobna. Nie jestem w sprawie klimatu ekspertem czy ortodoksem. Do nauki mam szacunek i przyjmuję każdy argument, jednak najważniejsze są dostrzegalne gołym okiem fakty. Bełchatów regularnie otwiera listę największych emitentów dwutlenku węgla w Europie. Polskie miasta według badań WHO są w czołówce najbardziej zanieczyszczonych ośrodków miejskich na kontynencie. Kraków często zalicza się do najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Europejskim liderem regularnie bywa Żywiec. W kolejnych sezonach grzewczych polskie miasta regularnie stanowią więcej niż połowę z pięćdziesiątki najbardziej zanieczyszczonych smogiem ośrodków w Unii Europejskiej. O prymat bijemy się tylko z Bułgarią i Turcją, która do Unii nie należy. Mamy jedną z najgorszych w Europie struktur indywidualnych instalacji grzewczych. Opalamy je śmieciem węglowym (flotokoncentrat i muł węglowy) lub zwykłymi śmieciami. System ich wymiany, mimo pompatycznych zapewnień, jest nieefektywny – program „Czyste powietrze" realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dopłacił dotąd do kilkunastu tysięcy instalacji. Działając w takim tempie, nie zrealizuje nawet najmniej ambitnych planów w ciągu najbliższych kilku stuleci.
Czy Europa uczestniczy w rewolucji AI? W jaki sposób Stary Kontynent może skorzystać na rozwiązaniach opartych o sztuczną inteligencję? Czy unijne prawodawstwo sprzyja wdrażaniu innowacji?
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
W „Miastach marzeń” gracze rozbudowują metropolię… trudem robotniczych rąk.
Spektakl „Kochany, najukochańszy” powstał z miłości do twórczości Wiesława Myśliwskiego.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
Prezes RM będzie mógł rozporządzeniem wskazać obszar granicy, na którym przez 60 dni nie będzie możliwe przyjmowanie wniosków o ochronę międzynarodową, ograniczone będzie prawo do azylu.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
W rok spadła liczba osób zaniepokojonych zmianami klimatu i to aż o 7 pkt proc. Spośród ankietowanych w kilkunastu krajach właśnie u nas spadek jest najwyraźniejszy, choć w ujęciu globalnym także go widać.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas