Mankell, ojciec Wallandera

Henning Mankell był wszechstronnym twórcą, a teatr stał się dla niego równie ważny jak literatura. Świat jednak zapamięta go jako twórcę postaci komisarza Wallandera, który zastąpił Chandlerowskiego Philipa Marlowe’a.

Aktualizacja: 11.10.2015 23:32 Publikacja: 09.10.2015 02:00

Henning Mankell

Henning Mankell

Foto: AFP

67-letni dramatopisarz i prozaik odszedł dziś w nocy w Göteborgu, we śnie, po ciężkich zmaganiach z chorobą" – napisał 5 października wydawca Henninga Mankella na stronie internetowej niezależnej oficyny Leopard, z którą pisarz był związany od 14 lat. Zwięzłą notkę o śmierci autora wydawca kończył zdaniem, że Mankell „swoim pisarstwem i czynami zawsze dawał świadectwo solidarności z ludźmi słabszymi i bezbronnymi".

O chorobie nowotworowej Mankell dowiedział się półtora roku wcześniej. Kiedy początkowy szok ustąpił miejsca determinacji do walki, zmagania z rakiem zaczął traktować jako swoją misję publiczną. Powiedział o nowotworze w wywiadzie prasowym w styczniu 2014 roku. Świadomy zasięgu swojej popularności, chciał dać świadectwo walki z chorobą. Bez użalania się nad sobą pokazywał, że diagnoza to dopiero początek batalii, a nie jej koniec.

„Pojechałem do Sztokholmu na wizytę u lekarza ortopedy, który wcześniej się mną zajmował. Wchodziłem tam, myśląc, że wypadł mi dysk. Wracałem do Göteborga już z inną diagnozą. Stwierdzono u mnie zaawansowany nowotwór" – pisał w swoim pierwszym tekście o zmaganiach z chorobą dla dziennika „Göteborgs-Posten".

Pozostało 91% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Vincent V. Severski: Notatki na marginesie Eco
Plus Minus
Dlaczego reprezentacja Portugalii jest zakładnikiem Cristiano Ronaldo
Plus Minus
„Oszustwo”: Tak, żeby wszystkim się podobało
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Fotel dla pani Eli
Plus Minus
„Projekt A.R.T. Na ratunek arcydziełom”: Sztuka pomagania
Plus Minus
Jan Maciejewski: Strategiczne przepływy