Czy porody domowe będą refundowane, bo od prawie dwóch lat funkcjonuje rozporządzenie umożliwiające przyszłej mamie poród w domu. Z tym że trzeba zapłacić za to położnej 2–3 tys. zł.
Rodząca w domu musi mieć przede wszystkim zagwarantowane bezpieczeństwo. To duża odpowiedzialność fachowej osoby obsługującej poród w warunkach domowych. Na przykład w Holandii ambulans czeka przed domem rodzącej i zarezerwowana jest sala operacyjna do cięć cesarskich.
Kiedy możemy się spodziewać projektu nowelizującego ustawę o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która zmieni zasady kształcenia specjalistycznego?
Projekt rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, zawierający m.in. regulacje dotyczące modułowego systemu specjalizacji, jest w tej chwili na etapie uzgodnień. System kształcenia specjalizacyjnego będzie jedno- i dwumodułowy. Moduł internistyczny i pediatryczny będzie trwał trzy lata, a po jego zakończeniu będzie można kontynuować wąską specjalizację. Na przykład w specjalizacji z dziedziny alergologii dziecięcej moduł pediatryczny będzie trwał trzy lata, a dwa lata alergologiczny. Projekt ten zawiera także specjalizacje, które będzie można zdobyć po wcześniejszym uzyskaniu tytułu specjalisty. Przykładowo specjalizacje w dziedzinie perinatologii będzie można uzyskać po wcześniejszym zdobyciu tytułu specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii.
A może lepiej od razu kształcić lekarzy specjalistów, niż zobowiązywać ich do odbycia modułu podstawowego?
Coraz mniej lekarzy chce się specjalizować w internie czy pediatrii – wolą wybierać wąską specjalizację. Bardzo ważne jest jednak, żeby lekarz przeszedł szkolenie z zakresu interny i pediatrii, co będzie możliwe właśnie dzięki systemowi dwumodułowemu. Kształcenie dwumodułowe przyspieszy również proces uzyskiwania tytułu specjalisty w dotychczasowych dziedzinach szczegółowych.