W 2009 r. wskaźnik wynosił 0,09 eksabajta. To oznacza, że w ciągu pięciu lat ilość danych transmitowanych w sieciach mobilnych powiększy się 39-krotnie.

Już obecnie ruch w sieciach mobilnych rośnie 2,4-krotnie szybciej niż transmisja danych w szerokopasmowych sieciach stacjonarnych. – Ruch w sieciach mobilnych rośnie szybciej, niż oczekiwaliśmy pięć lat temu – mówi Doug Webster, dyrektor ds. marketingu rozwiązań dla operatorów w Cisco. – Użytkownicy szybko zaczęli korzystać ze smartfonów, netbooków, czytników elektronicznych i internetowych kamer wideo – dodaje.

Lawinowy wzrost wynikał będzie z szybkiego rozpowszechniania się urządzeń przenośnych umożliwiających transmisję danych oraz faktu, że ich użytkownicy coraz chętniej będą wykorzystywać je do przesyłania treści wideo.

Autorzy raportu szacują, że w 2014 r. na całym świecie będzie funkcjonowało ponad 5 mld urządzeń osobistych połączonych z sieciami mobilnymi. Ponad 400 mln użytkowników Internetu na świecie będzie korzystało z sieci wyłącznie za pomocą połączeń mobilnych. Aż 66 proc. danych przesyłanych mobilnie w 2014 r. będą stanowiły pliki wideo.

Krajem, w którym mobilny ruch sieciowy rośnie najszybciej, są Indie (roczne tempo wzrostu sięga 222 proc.). Dalej plasują się Chiny (172 proc.) i RPA (156 proc.).