Banki w cyfrowym ekosystemie

Strategia małych kroków, która może poprawić wyniki finansowe banków, to dziś za mało. Szansą dla banków może być śmiałe wejście w świat ekosystemów cyfrowych – uważają eksperci z McKinsey & Company.

Publikacja: 27.03.2018 21:00

Banki w cyfrowym ekosystemie

Foto: Adobe Stock

Wyobraźmy sobie, że chcemy kupić mieszkanie. Otwieramy jedną aplikację, a w niej możemy znaleźć wymarzoną nieruchomość i architekta wnętrz, kupić meble od różnych dostawców czy nawet uzyskać pomoc w wyborze kredytu hipotecznego. Wszystko bez męczącego szukania i załatwiania spraw w licznych firmach i instytucjach.

Brzmi jak science fiction? Niekoniecznie. Tego typu ekosystemy cyfrowe, gdzie klient w jednym miejscu załatwia wszystkie sprawy związane z jego konkretną potrzebą, działają już w Polsce. Przykładem mogą być popularne aplikacje do zamawiania jedzenia z restauracji. Są kompleksową odpowiedzią na prostą potrzebę głodnego człowieka: ułatwiają kontakt ze sprawdzonymi restauracjami, pośredniczą w płatności online oraz zapewniają transport zamówienia.

Pozostało 90% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację