Dziś z mównicy sejmowej ogłosił proste wyjaśnienie obecnej sytuacji na rynku gazu. Dodam sytuacji nadzwyczajnej, której jednym zdaniem nie potrafią wyjaśnić najwięksi eksperci, od lat zajmujący się tym surowcem.

Tymczasem Jacek Sasin - magister historii, urzędnik w urzędzie ds. kombatantów, potem stanu cywilnego, burmistrz, poseł itp. dokładnie wie, dlaczego gaz na europejskim rynku jest tej jesieni horrendalnie drogi.

Wieloletnia obserwacja płonących palników - intensywności i koloru płonienia; analiza domowych rachunków, które za komuny były groszowe, a za rządów PiS - wysokie, dała obecnemu ministrowi (nie, nie energetyki, ale aktywów państwowych) pewność, że o gazie wie już wszystko.

I tak według Sasina winne nie jest tu niemieckie czy austriackie lobby stawiające swoje interesy w jednym rzędzie z rosyjskimi. Winne nie są władze tych państw prące do kolejnych lukratywnych kontraktów z Gazpromem; nie niemieccy byli kanclerze i biznesmeni zatrudnieni przez Rosjan w ich spółkach za wielkie pieniądze; nie Angela Merkel, Donald Trump czy Joe Biden, którzy w ogóle nie reagowali (Merkel), reagowali za późno (Trump) lub całkowicie poddali się Rosji (Biden).

Czytaj więcej

Wicepremier Jacek Sasin: Drogi gaz? To wina Tuska

Winny jest ulubiony wróg PiS-u, czyli Donald Tusk, który jako szef Rady Europy „pozwolił Rosjanom szantażować Unię i nie sprzeciwił się budowie Nord Stream ". Nie położył w poprzek wielkiej rury, nie rozpiął koszuli jako ten Rejtan z obrazu Matejki.

Proste? Proste. I jeżeli by powiedział mi to mój sąsiad przy kieliszeczku nalewki, to tylko sprawdziłabym, ile już jej wypił. Jeżeli takie bzdury wypowiada głośno członek polskiego rządu w polskim parlamencie, to zastanawiam się czy pojęcie odpowiedzialności za słowo jest mu w ogóle znane.

I dochodzę do wniosku, że nie. Podobnie jak pokora wobec spraw, o których nie ma się bladego pojęcia.