Pandemia wywróciła do góry nogami cały sektor ochrony zdrowia. Jak w ciągu ostatniego roku zmieniła się ścieżka pacjentów onkologicznych?
Niestety, w okresie epidemii ścieżka pacjentów uległa znaczącemu zaburzeniu. W marcu, kwietniu i maju ubiegłego roku bardzo zmalała liczba kart DILO i zmniejszyła się liczba wykonywanych diagnostyk obrazowych, tomografii komputerowych, badań rezonansu magnetycznego, a także wielu badań endoskopowych. Wiele oddziałów chorób płuc zostało przekształconych w oddziały covidowe. W efekcie drastycznie zmalała liczba bronchoskopii. A to badanie jest podstawą procesu diagnostycznego w kierunku raka płuca. Do tego wszystkiego niezwykle ucierpiała profilaktyka. Odsetek kobiet zgłaszających się na cytologię spadł do 13 proc. tych, które powinny się zgłaszać. Podobnie zapaść zauważalna jest także w zakresie mammografii czy kolonoskopii. To wszystko spowodowało zmniejszony napływ chorych, którzy dłużej czekali na rozpoczęcie leczenia. Obecnie obserwujemy większą liczbę chorych w zaawansowanym stadium.
Co w przypadku raka płuca oznacza zaawansowany stadium?
W raku płuca posługujemy się skalą TMN, czyli skalą stopnia zaawansowania nowotworu, uwzględniającą stan guza pierwotnego i regionalnych węzłów chłonnych oraz narządów odległych. Pierwszy i drugi stopień to chorzy, którzy w większości są pacjentami do leczenia chirurgicznego, czyli postępowania radykalnego. Część chorych w trzecim stopniu również może być leczona radykalnie. Natomiast wszyscy chorzy w stopniu czwartym i niektórzy w trzecim, szczególnie trzecim C, to już są chorzy, którzy są leczeni paliatywnie. Czyli zmniejszamy dolegliwości i zwalczamy objawy choroby, wydłużamy życie, poprawiamy jakość, ale w większości tych chorych nie jesteśmy w stanie wyleczyć. W normalnych czasach odsetek chorych w stadium zaawansowanym to było nieco ponad 40 proc. Obecnie nikt takich badań nie przeprowadził, ale ten odsetek na pewno jest większy.
1 stycznia na liście leków refundowanych znalazły się cząsteczki przeznaczone do nowoczesnego leczenia raka płuca. Czy chorym w zaawansowanym stadium można je podawać?