Legionella w Polsce. Już jedenaście ofiar bakterii

Nie żyją trzy kolejne osoby zakażone legionellą - poinformował w poniedziałek rzeszowski sanepid. Liczba zgonów związanych z zakażeniem bakterią wzrosła do 11.

Publikacja: 28.08.2023 10:10

Legionella w Polsce. Już jedenaście ofiar bakterii

Foto: Adobe Stock

Jak poinformował w poniedziałek rzeszowski sanepid, nie żyją trzy kolejne osoby zakażone legionellą. Liczba ofiar bakterii wzrosła do 11.

W Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie w ciągu ostatniej doby zmarła kolejna osoba zakażona legionellą - podaje TVN24. To osoba w wieku około 90 lat, która miała choroby współistniejące. Pochodząca z Rzeszowa kobieta była wcześniej hospitalizowana przez kilkanaście dni.

O jedną osobę wzrosła też liczba osób zakażonych legionellą, które przebywają w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc. Jest to 19 osób. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przebywa zaś. kolejnych 10 osób. Trzy osoby przebywać mają na oddziale intensywnej terapii. Pozostałe są w stanie stabilnym.

W szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim wykryto natomiast dwa przypadki zakażenia legionellą. To małżeństwo – 53-letni mężczyzna i 54-letnia kobieta. To pierwsze odnotowane zakażenia w tym regionie. 

Czytaj więcej

Legionella w Polsce. Nie żyje 79-latka. Piąta ofiara bakterii

Ponad sto osób zakażonych legionellą

Pierwsze zgłoszenie o zakażeniu legionellą rzeszowski sanepid otrzymał w czwartek, 17 sierpnia. Obecność bakterii potwierdzono dotychczas u 144 osób. Najwięcej osób zakażonych bakterią mieszka w Rzeszowie (96 pacjentów) oraz w powiecie rzeszowskim (31). Cztery zakażenia ujawniono u mieszkańców powiatu dębickiego – u trzech z powiatu ropczycko-sędziszowskiego, dwóch z łańcuckiego oraz po jednym w powiatach: jasielskim, przeworskim, przemyskim, kolbuszowskim, niżańskim, stalowowolskim.

Pracownicy sanepidu przeprowadzili badania wody w rzeszowskich wodociągach, ujęciach wody oraz w mieszkaniach osób zarażonych legionellą. Wyniki mają być znane jeszcze w poniedziałek.

Czytaj więcej

Legionella w Rzeszowie. Coraz więcej osób zakażonych

Czym jest legionella?

Legionella to bakteria, która może pojawiać się w instalacjach zasilających w wodę budynki. Jej rozwojowi sprzyja środowisko bogate w sole wapnia i magnezu, glony i pierwotniaki oraz temperatura między 25 a 40 stopni Celsjusza (bakteria rozmnaża się w temperaturze 40-60 stopni Celsjusza). 

Do zakażenia dochodzi przez wdychanie zawierającego bakterię aerozolu (powstającego np. przy puszczaniu wody z kranu, prysznica bądź spłukiwania toalety). Bakterią nie można zakazić się przez picie skażonej wody. 

Legionella wywołuje legionellozę czyli chorobę legionistów, która może skończyć się zapaleniem płuc. Objawy legionellozy przypominają grypę (gorączka, dreszcze, suchy kaszel, ból głowy i mięśni). 

Ochrona zdrowia
Do Europy dotarł niebezpieczny kleszcz wędrowny. Czy jest już w Polsce?
Ochrona zdrowia
Obturacyjny bezdech senny – choroba niedoceniana
Ochrona zdrowia
Ćwiek-Świdecka: Kobiety kupują pigułki „dzień po” jak wtedy, gdy nie było recept
Ochrona zdrowia
Gdańskie centrum sportu zamknięte do odwołania. Znaleziono groźną bakterię
Ochrona zdrowia
Rewolucja w kodeksie etyki lekarskiej? Wykreślone ma być jedno ważne zdanie