Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 05.07.2025 05:27 Publikacja: 17.08.2023 20:49
Foto: Adobe Stock
Uchwalona nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych rozszerza uprawnienia do bezpłatnych leków dla osób do 18. roku życia i po 65. roku życia.
Dziś prawo do bezpłatnych leków spośród 2057 określonych w wykazie mają seniorzy mający co najmniej 75 lat. Zgodnie z nowelizacją ustawy, minister zdrowia ogłosi nowy wykaz z lekami, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobami medycznymi, które będą refundowane także młodszym osobom. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Senat uważał, że środki z Narodowego Funduszu Zdrowia nie wystarczą na finansowanie leków, a poza tym, że będzie to dodatkowo obciążało NFZ i spowoduje ograniczanie wydatkowania środków na inne, ważne zadania. Z tego powodu Senat wnioskował, aby koszty związane z refundacją leków dla nowych grup wiekowych były bezpośrednio finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia. Taka poprawka nie została jednak zaakceptowana przez sejmową komisję.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Nic się nie stanie, jeżeli minister finansów nie zatwierdzi planu finansowego NFZ. Prawo dokładnie mówi, jak moż...
Opiekę koordynowaną realizuje co druga przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce. Żeby mogła się rozwij...
Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów przyjęła zaproponowane przez Polskę ko...
Nowe przepisy mają zwiększyć dostępność leków i wzmocnić konkurencyjność unijnego przemysłu farmaceutycznego.
Każdego roku w Polsce odbywa się ok. 25 tys. operacji kardiochirurgicznych, w tym ok. 200 przeszczepów serca. -...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas