Po ponad miesiącu spadku globalnej liczby zakażeń w ubiegłym tygodniu liczba przypadków COVID-19 na świecie wzrosła tydzień do tygodnia - informuje WHO. Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę m.in. na rosnącą liczbę zakażeń w Azji - gdzie znów zaczyna się stosować lockdowny.

Na wzrost liczby zakażeń ma - zdaniem WHO - wpływać kombinacja kilku czynników, w tym m.in. szerzenie się bardziej zakaźnego od poprzednich wariantów wariantu Omikron oraz jego subwariantu BA.2 oraz odchodzenie od obostrzeń i środków utrzymywania dystansu społecznego.

Czytaj więcej

Koronawirus w Polsce. Po raz pierwszy od tygodnia wzrost liczby nowych zakażeń

- Te wzrosty następują pomimo spadku liczby testów w części krajów, co oznacza, że widzimy tylko wierzchołek góry lodowej - podkreślił dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Wzrost liczby zakażeń ma być też spowodowany niskim poziomem wyszczepienia w wielu krajach, który jest spowodowany "dużą ilością dezinformacji".  

11 mln

Tyle zakażeń koronawirusem wykryto na świecie w ciągu tygodnia

W ciągu tygodnia liczba zakażeń koronawirusem na świecie wzrosła - tydzień do tygodnia - o 8 proc., do poziomu 11 mln zakażeń. W tym samym czasie zmarło 43 tys. chorych na COVID-19.

Największy wzrost liczby zakażeń zanotowano w rejonie Zachodniego Pacyfiku, obejmującym Koreę Południową i Chiny - tam liczba zakażeń wzrosła tydzień do tygodnia o 25 proc. a liczba zgonów - o 27 proc.

W Afryce zanotowano wzrost liczby zakażeń o 12 proc. a liczby zgonów o 14 proc.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

W Europie liczba zakażeń, tydzień do tygodnia, wzrosła o 2 proc.