Szybki test na koronawirusa. Izrael wydał nowe zalecenia dla mieszkańców

Izraelskie Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek poinstruowało osoby wykonujące samodzielnie test na obecność koronawirusa, aby wymaz pobierać nie tylko z nosa, ale również z gardła. Ma to zwiększyć szansę na wykrycie Omikrona.

Publikacja: 10.01.2022 16:04

Szybki test na koronawirusa. Izrael wydał nowe zalecenia dla mieszkańców

Foto: AFP

Zalecenie to jest sprzeczne z rekomendacjami Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, która stwierdziła, że nadal należy postępować zgodnie z instrukcjami producentów, a nieprawidłowe wykonanie wymazu z gardła może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Sharon Alroy-Preis, szefowa zdrowia publicznego Izraela, powiedziała, że testy antygenowe, szeroko stosowane w kraju, są mniej czułe w wykrywaniu choroby niż testy PCR.

- W celu zwiększenia ich czułości będziemy od tej pory zalecać wymaz z gardła i nosa. To nie jest to, co producent instruuje, ale zalecamy to - powiedziała.

Czytaj więcej

Na Cyprze wykryto wariant łączący Deltę i Omikron: Deltakron

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wytyczne, z których wynika, że wymaz powinien być pobrany z gardła, a następnie z jednego otworu nosowego.

Rhenium, jeden z izraelskich importerów testów poinformował, że Ministerstwo Zdrowia nie konsultowało się z nim przed wydaniem nowych wytycznych i że testy, które nie zostały sprawdzone przez firmę pod kątem wymazów z gardła, były przeznaczone do wymazów z nosa.

Niektórzy eksperci chorób zakaźnych opowiedzieli się za stosowaniem wymazów z gardła, ponieważ ludzie mogą już przenosić Omikrona na innych, gdy zainfekował ich gardło i ślinę, ale zanim wirus dotrze do nosa.

Izrael potwierdził około 1,5 miliona zakażeń od początku pandemii i ponad 8000 zgonów. Około 60 proc. z 9,4 mln mieszkańców jest w pełni zaszczepionych - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.

Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy