Mimo rosnącej liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 rząd Australii zamierza nadal odmrażać gospodarkę w ramach strategii "życia z wirusem", którą zaczął wdrażać po osiągnięciu wyszczepienia populacji na poziomie 80 proc.

W ciągu ostatniej doby rekordowe liczby zakażeń zanotowano w Wiktorii, Queensland, Australii Południowej i w Tasmanii, a także na obszarze Australijskiego Terytorium Stołecznego. W Nowej Południowej Walii wykryto 20 794 zakażenia, nieco mniej niż dobę wcześniej (22 577), ale - jak zauważa Reuters - mniejsza była też, ze względu na noworoczny weekend, liczba przeprowadzonych testów.

2 266

Tylu chorych na COVID-19 zmarło w Australii od początku epidemii

37 150 zakażeń wykrytych w ciągu ostatniej doby to jeszcze niepełne dane, ponieważ wciąż nie spłynęły informacje o zakażeniach z Australii Zachodniej i Terytorium Północnego - odnotowuje Reuters.

- Musimy przestać myśleć o liczbie zakażeń i zacząć myśleć o ostrych przypadkach choroby, życiu z wirusem, dbaniu o nasze zdrowie i upewnianiu się, że monitorujemy symptomy przy jednoczesnym utrzymaniu działania gospodarki - oświadczył premier Australii, Scott Morrison na antenie Kanału Siódmego.

W Nowej Południowej Walii liczba chorych na COVID-19 w szpitalach wzrosła w poniedziałek do 1 204 - o 10 proc. w porównaniu do niedzieli. Jest też trzykrotnie wyższa niż 25 grudnia.

Pod koniec grudnia rząd Australii zmienił wytyczne co do poddawania się testom PCR na COVID-19 i wezwał do szerszego zastosowania szybkich testów antygenowych, aby zmniejszyć presję na laboratoria przeprowadzające testy PCR. Testy antygenowe nie są jednak refundowane (kosztują 15 dolarów australijskich, ok. 40 złotych).

Czytaj więcej

Australia: Będzie mniej testów na COVID-19. Nowa definicja "bliskiego kontaktu"

- Jesteśmy obecnie na innym etapie pandemii, na którym nie możemy zapewniać wszystkiego za darmo - wyjaśnił premier Morrison.

W ciągu ostatniej doby w Australii zmarło osiem osób zakażonych koronawirusem. Od początku epidemii w Australii zmarło 2 266 chorych na COVID-19.