O zakażeniu poinformowały władze Nowej Południowej Walii, stanu, którego stolicą jest Sydney. Mimo potwierdzenia lokalnej transmisji wariantu Omikron władze stanu nie zamierzają odstępować od planów dotyczących stopniowego wychodzenia z lockdownu wprowadzonego w związku z falą zakażeń wywołaną transmisją wariantu Delta.

- Transmisja zawsze jest powodem do niepokoju, ale musimy zachować odpowiednią perspektywę - powiedział minister zdrowia Nowej Południowej Walii, Brad Hazzard.

- Na świecie nie ma jasności czy ten konkretny wariant wywoła problemy podobne do tych, które wywołały poprzednie warianty - dodał.

2 000

Tylu chorych na COVID-19 zmarło w Australii

W Australii potwierdzono jak dotąd dziewięć zakażeń wariantem Omikron, z czego osiem w Nowej Południowej Walii zamieszkiwanej przez ok. 1/3 z 25 mln mieszkańców kraju.

W związku z pojawieniem się wariantu Omikron władze Australii podjęły decyzję o opóźnieniu o dwa tygodnie otwarcia granic Australii dla zagranicznych studentów i specjalistów spoza granic kraju. Ponadto Australijczycy wracający do kraju z państw południowej Afryki, gdzie prawdopodobnie pojawił się nowy wariant, muszą poddawać się dwutygodniowej kwarantannie w wyznaczonych przez rząd hotelach. 

Czytaj więcej

Botswana: Niemal wszystkie zakażenia Omikronem są bezobjawowe

Naczelny lekarz kraju Paul Kelly zapowiedział, że władze Australii nie będą rekomendować przyspieszenia szczepień trzecią dawką szczepionki, jak robią to inne kraje (taką decyzję podjęła np. Wielka Brytania) ponieważ "nie ma dowodów", że zwiększy to ochronę przed wariantem Omikron.

W Australii wykryto jak dotąd ok. 212 tys. zakażeń koronawirusem i 2 tys. zgonów chorych na COVID-19.

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ